http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Kurczę, to nie miało się tak skończyć”

Wyróżniony „Kurczę, to nie miało się tak skończyć”

Okazuje się, że w młodzież ponadgimnazjalną można inwestować także poprzez zachęcanie ich do udziału w tego typu konkursach. Dziś ogłoszono laureatów Powiatowego Konkursu Literackiego „Debiut 2017”, wśród których najlepszym okazał się obecnie już absolwent II Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie.


To już druga odsłona konkursu, który tym razem połączono z dodatkowymi warsztatami plastycznymi, a całość zorganizowała „Czytelnia na Piętrze” w I Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie pod patronatem Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. - Wszystko robione jest po to, aby nie pisać do szuflady czy anonimowo publikować w internecie i aby prezentować swoje emocje w sposób pokojowy, jakiekolwiek by one nie były. Mamy progres, bo jest coraz więcej prac i coraz większe zainteresowanie, a jury, w którym zasiadają osoby zajmujące się literaturą profesjonalnie, mówią o wysokim poziomie. W tym pracach są fajne przemyślenia, a do tego świetny warsztat i to też cieszy, że coraz więcej młodych ludzi chce pisać, tworzyć i że coraz więcej młodych interesuje się sztuką – przekonuje Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie, który został dziś wyróżniony przez organizatorów tytułem „Przyjaciela Czytelni na Piętrze”, podobnie jak Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski”.

Pierwsze miejsce zajął Mikołaj Pluta, a drugie przyznano ex-aequo Patrykowi Chyła oraz Julii Muszyńskie. Wyróżnienia otrzymali: Mikołaj Krzysiek, Agnieszka Maćkowiak, Małgorzata Szydlarska. - Te prace oceniam, jako ciekawe i niebanalne, a młodzież w sposób bardzo interesujący podchodziła do różnych tematów. Można prace tu w pewnym sensie też pogrupować szkołami, bo z każdej szkoły te prace były jakby trochę do siebie podobne, więc może zależy to od tego nauczyciela polonisty, który swoich uczniów w jakiś sposób kształci – mówi Anna Łacina, przewodnicząca konkursowego jury, która odczytała nazwiska zwycięzców i osób wyróżnionych. - Dwie osoby zmierzyły się z tematem w sposób bardzo podobny, sięgając po temat, który ostatnio był głośno komentowany w mediach, ale każda osoba podeszła do tego tematu inaczej. To było bardzo ciekawe, jak każde z nich rozwija to po swojemu, a temat dotyczył błękitnego wieloryba, do jakich wniosków doszła młodzież, to można będzie sprawdzić w tych publikacjach, bo to się ukaże w kilku miejscach – dodaje A. Łacina.

Wszystkie nagrodzone prace zostaną opublikowane na portalu kulturalnym Popcentrala, jak informuje jego redaktor naczelny, Jarosław Mikołajczyk, który wręczył laureatom kilka książkowych upominków.

Zaskoczony, ale bardzo zadowolony ze zwycięstwa był Mikołaj Pluta, już teraz absolwent II Liceum Ogólnokształcącego, w którym składał tej wiosny egzamin maturalny. - Tak, jestem zaskoczony, że wygrałem, tzn. słyszałem, że jestem w tej finałowej szóstce, ale nie sądziłem, że uda mi się wygrać. W mojej pracy starałem się przez cały czas budować napięcie i pewną historią, a w finałowym momencie zakończyć ją jednym zdaniem. Dużo wzorowałem się na utworze pt. „Serce Oskarżycielem” Edgara Allana Poe'a, starałem się to napięcie budować tak samo, jak on. Chciałem z ten sposób wywołać uśmiech na twarzy czytającego, który powinien na koniec powiedzieć sobie np. „kurczę, to nie miało się tak skończyć” i myślę, że to mi całkiem nieźle wyszło – zauważa Mikołaj Pluta.\

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.