http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

– Walcie na gród i bawcie się dobrze! – zachęca Bolesław Chrobry

  • Napisane przez Małgorzata Michałowska
  • Dział: Kultura
  • 0 komentarzy
Wyróżniony – Walcie na gród i bawcie się dobrze! – zachęca Bolesław Chrobry

Dzisiaj przed południem rozpoczęły się obchody Imienin Ulicy Bolesława Chrobrego. Spod Teatru im. Aleksandra Fredry wyruszył barwny korowód złożony przede wszystkim z gnieźnieńskich przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. W orszaku szedł również prezydent Tomasz Budasz. Nie mogło oczywiście zabraknąć samego króla Bolesława Chrobrego. To dopiero początek z szeregu atrakcji przygotowanych wspólnie przez Stowarzyszenie „SOS dla Gniezna” i Urząd Miejski. Imieniny potrwają bowiem do jutra.


– Idea tej imprezy to ożywienie centrum miasta, ożywienie handlu w centrum miasta. Sklepy proponują dziś rabaty, promocje i różne inne atrakcje. Chcemy bronić polskiego handlu, polskiego biznesu, polskich restauracji. To jest bogactwo miasta. Musimy się jakoś przeciwstawić temu zalewowi galerii. Chcemy, żeby gnieźnianie przypomnieli, że w centrum Gniezna można zrobić korzystne zakupy, że to centrum jest piękne –mówi Katarzyna Grodzka, prezes Stowarzyszenia „SOS dla Gniezna”. – W ubiegłym roku robiliśmy próbę bardzo nieśmiałą, zaledwie kilkugodzinną. Ale okazało się, że dla mieszkańców było to za mało. W tym roku do organizacji włączył się Urząd Miejski i tą imprezę robimy wspólnie – dodaje.

Imieniny Ulicy rozpoczęło przejście barwnego korowodu. Rytm przemarszowi nadawali bębniąc uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Prócz przedszkolaków i uczniów gnieźnieńskich szkół przeszli w nim wojowie z Grupy Widowisk Historycznych Comes pod wodzą Macieja Kuźniewskiego. Na deptaku oficjalnego otwarcia imprezy dokonali wspólnie prezydent Tomasz Budasz oraz Katarzyna Grodzka. Następnie orszak przeszedł na Rynek. Tam król zasiadł na tronie, by odebrać od dzieci imieninowe laurki. W zamian przedszkolaki otrzymały słodycze, w tym specjalnie wypieczone na dzisiejsze święto kruche ciastka – Bolesie.

Specjalnie na dziś część sklepów wystawiła swoje towary na zewnątrz. Można też było je kupić po atrakcyjnych cenach. Piekarnie i cukiernie zachęcały do degustacji zakupu ich wyrobów. Można też był zapoznać się z oferta poczty i banków znajdujących się przy głównej ulicy miasta. Sporo atrakcji przygotowano na Rynku. Do wspólnej zabawy zachęcali dzieci harcerze. Swoje stoiska miały także Muzeum Początków Państwa Polskiego, które dziś organizuje spacery po Gnieźnie oraz Teatr im. Aleksandra Fredry. Swoje obrazy wystawiła grupa Starówka działająca przy Radzie Osiedla Stare Miasto. Nie zabrakło też punktów gastronomicznych. Programy artystyczne na ten dzień przygotowały także Miejski Ośrodek Kultury oraz Centrum Kultury eSTeDe.

– To wszystko co tutaj robimy ma służyć ożywieniu centrum miasta. To idea bliska zarówno Stowarzyszeniu „SOS dla Gniezna”, które zrzesza lokalnych, gnieźnieńskich rzemieślników, kupców, właścicieli sklepów, jak i mnie – mówi prezydent Tomasz Budasz. – Jako prezydent zrobię wszystko, aby centrum miasta żyło. Mieszkańcy muszą ponownie polubić nasze miasto, muszą polubić starówką, muszą chcieć tu przychodzić, tu się bawić, odpoczywać, zostawiać pieniądze u naszych restauratorów, którzy płacą podatki dla miasta Gniezna, tworzą miejsca pracy. Dlatego zdecydowaną większość wszystkich wydarzeń miejskich będziemy lokowali właśnie tutaj – na Rynku i w okolicach – dodaje.

Sam król wyraził zadowolenie z imieninowych obchodów. Miał jednak pewne zastrzeżenia. – Nie wiem dlaczego tak mało mieszkańców tego grodu się zjawiło tutaj. Walcie na gród i bawcie się dobrze! – zachęca Bolesław Chrobry, w którego dziś wcielił się znany gnieźnieński artysta, Zbigniew Pluta.

Nie wypada chyba odmawiać królowi, więc za organizatorami zapraszamy do udziału w dalszej części imieninowych obchodów. A będzie się jeszcze sporo działo. O godz. 15.00 na Rynku wystąpią didżeje z klubu Vehikuł Czasu. Na godz. 16.30 zaplanowano pokaz sprawności i umiejętności Straży Pożarnej i Straży Miejskiej. Z kolei o godz. 17.45 odbędzie się pokaz karate w wykonaniu karateków z Klubu karate Inochi Gniezno. Następnie w programie znalazł się pokaz zumby. Z pewnością wielu gnieźnian przyciągnie na rynek koncert rodzimej grupy BAPU, który rozpocznie się o godz. 18.30. Muzycy znani są z żywiołowego grania, więc na pewno nie zabraknie pozytwnej energii. Nie mniej energetycznie zapowiada się koncert innego lokalnego zespołu MISSQ. Na zakończenie dzisiejszego świętowania na Rynku odbędzie się dyskoteka. Do tańca zagra DJ Bulma.

Jednak to nie koniec Imienin Ulicy Bolesława Chrobrego. Już jutro na Rynku zagości organizowane przez Stowarzyszenie Światowid Truskawisko oraz Targ Wiejski Produktu Lokalnego i Tradycyjnego. W programie imprezy znalazł się m.in. konkurs na wyroby z truskawkami. Zgłoszenia potraw będą przyjmowane między godz. 9.00 a godz. 10.00 w Miejskim Ośrodku Kultury. Na 12.00 zaplanowano pokaz kulinarny w wykonaniu znanego z telewizji szefa kuchni Tomasza Jakubiaka. Nie małą atrakcją będzie z pewnością pokaz zabytkowych pojazdów, który rozpocznie się o godz. 13.45. Jego organizatorem jest Automobilklub Wielkopolski.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego, stanowiąc jego oficjalną inaugurację.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.