http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Sztuka i artyści, którzy pobudzają do przemyśleń”

Wyróżniony „Sztuka i artyści, którzy pobudzają do przemyśleń”

Gwiazdami startującego w ten piątek Festiwalu Wyobraźni w Gnieźnie będą Katarzyna Groniec oraz Piwnica Pod Baranami. Organizatorzy zdradzają także, jakie dodatkowe wydarzenia będą towarzyszyły przedsięwzięciu. Dziś poznaliśmy szczegółowy program, który został pomyślany dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych.


To już VIII finał Festiwalu Wyobraźni, czyli działania, które towarzyszy Centrum Kultury „eSTeDe” od samego początku jego istnienia. - To się zaczęło bardzo niewinnie, rzeczywiście w tym pierwszym roku naszej działalności i nie przypuszczaliśmy, że uda się to kontynuować, teraz natomiast to jest jedna z imprez flagowych, które organizujemy – przypomina Grzegorz Reszko, dyrektor eSTeDe.

W tym roku ten cykl imprez, który mamy bogato zaplanowany jest poświęcony w całości tematowi 600-lecia polskiego prymasostwa. - Te imprezy budowaliśmy wokół postaci kilku prymasów i pewnym wydarzeń, które są z nimi związane i to jest nasze nawiązanie do obchodów 600-lecia polskiego prymasostwa. Ta część naszego udziału w tej rocznicy została zainaugurowana 3 maja koncertem, musicalem „Nie ma jak lata 20. i 30”. Teraz jest ten Festiwal Wyobraźni, a potem jeszcze Dzień Dziecka i finał III edycji konkursu „Tu Powstała Polska”, który cały czas trwa i on też wpisuje się w ten jubileusz prymasostwa, tam także powstają różne filmy i teatr lalek, a najlepsi uczestnicy tego konkursu przyjadą do Gniezna po wakacjach – informuje Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

Co tym razem znajdziemy w programie festiwalowym? Najważniejsze wydarzenie, to z całą pewnością koncert Katarzyny Groniec, który zaplanowano na sam koniec, tj. na niedzielę, 21 maja od godz. 21.00 na scenie amfiteatru eSTeDe przy ul. Roosevelta. - Wiemy, że ta sztuka i artyści, którzy tutaj zawsze występują pobudzają do pewnych przemyśleń i tak będzie również tym razem – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński, która objęła swoim patronatem cały 3-dniowy Festiwal Wyobraźni. - Na początek, 19 maja o godz. 20.00 główną gwiazdą będą artyści z Piwnicy Pod Baranami. Drugiego dnia są zajęcia gitarowe, a na koniec taki koncert podsumowujący, to jest sobota. W niedzielę natomiast o godz. 15.00 mamy koncert pt. Mała Trąba z Dużą Trąbą” dedykowany najmłodszym i to jest w takim nawiązaniu do nazwisk pewnych prymasów, które będą się potem dzieciom z tym 600-leciem prymasostwa w Polsce kojarzyły, taką mamy nadzieję. Do dzieci należy przemawiać nieco innym języku i właśnie w taki sposób to zostało pomyślane – dodaje B. Tarczyńska.

- Na warsztaty gitarowe chcemy zaprosić nie tylko dzieci i młodzież, ale także dorosłych, w godz. 12.00 – 13.30 są zajęcia dla dzieci do 12 lat, a potem w godz. 14.30 – 16.00 dla młodzieży i osób dorosłych. Wcześniej prosimy się tylko zapisać na te warsztaty, to trzeba zrobić u nas, w eSTeDe, codziennie w godz. 8.00 – 21.00 a warsztaty poprowadzi wirtuoz gitary, czyli Robert Horna. Tradycyjnie tworzony będzie mural, który tym razem będzie malowany przez Michała Trąpczyńskiego, on będzie tworzony przez całe sobotnie i niedzielne popołudnie, a jego efekty ujrzymy podczas koncertu, który będzie w niedzielę wieczorem – zauważa Marta Pacak z eSTeDe.

Występ artystów Piwnicy Pod Baranami, to zapewne niecodzienna okazja ujrzenia i usłyszenia wielkich osobowości najsłynniejszego polskiego kabaretu, a niedzielny koncert będzie zupełnie inny. - Podczas koncertu finałowego na scenie ujrzymy i usłyszymy Katarzynę Groniec, która już w Gnieźnie występowała i zawsze przyciągała tłumy fanów swojej twórczości. Tym razem muzyczne spotkanie z twórczością Agnieszki Osieckiej, to będą jednak utwory mało znane. Kasi Groniec towarzyszyć będą klawiszowiec, kontrabasista i perkusista, a jak wypadnie konfrontacja tych piosenek Osieckiej z jej własną wrażliwością artystyczną, o tym przekona się już każdy, kto przyjdzie posłuchać, a warto – przekonuje G. Reszko.

Dodajmy jeszcze że oba koncerty są biletowane: Piwnica Pod Baranami – 15 zł (przedsprzedaż) i 20 zł (dzień koncertu), Katarzyna Groniec – 20 zł (przedsprzedaż) i 30 zł (dzień koncertu).

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.