http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Ku pokrzepieniu serc”

Wyróżniony „Ku pokrzepieniu serc”

Już po raz piąty udało się zrealizować powiatowy projekt edukacyjny, któremu patronuje Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska i Zespół Szkół w Niechanowie. Tegoroczna edycja nosiła tytuł „Ku pokrzepieniu serc” i miała na celu promowanie twórczości Henryka Sienkiewicza.


W 2016 r. obchodziliśmy setną rocznicę jego śmierci, 170  urodzin, 120 wydania powieści „Quo vadis?”, 105 ,,W pustyni i w puszczy” i  130 rocznicę wydania „Potopu”. Nikogo nie trzeba przekonywać, że Sienkiewicz był ambasadorem polskości, w czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego publicystyka i działalność społeczna budziły świadomość narodową  Polaków.  Tym bardziej cieszy fakt, że młodzież ze szkół naszego powiatu potrafiła odnaleźć się w tej - skądinąd niełatwej dla współczesnego pokolenia  - literaturze historycznej.

11 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Niechanowie spotkali się młodzi ludzie z następujący szkół: Szkoły Podstawowej w Modliszewku; Zespołu Szkół Publicznych  w Czerniejewie; Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Zdziechowie; Szkoły Podstawowej w Jarząbkowie; Zespołu Szkół w Niechanowie oraz Gimnazjum w Trzemesznie.  

Siedem zespołów, liczące po 6 osób, zaprezentowało w przedstawieniach teatralnych scenariusze, które były adaptacją fragmentu wybranej powieści H. Sienkiewicza. Oprócz własnej  interpretacji utworu, młodzież również wykonywała piosenki, pochodzące z filmów, które powstały na motywach powieści Sienkiewicza.

Tegoroczne prezentacje stały na bardzo wysokim poziomie. Niełatwe zadanie miała komisja konkursowa, w skład której weszli: członkini zarządu powiatu gnieźnieńskiego Maria Suplika, wójt gminy Niechanowo Eugeniusz Zamiar, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niechanowie - Teresa Jastrzębska oraz zastępca kierownika OSiW OHP w Niechanowie -  Marek Radowski.

Zmagania konkursowe przyniosły zwycięstwo Szkole Podstawowej w Modliszewku oraz Gimnazjum w Trzemesznie. Warto jednak podkreślić, że zwycięzcami są wszyscy uczestnicy projektu, bowiem 13 czerwca  wszyscy wyjadą na wycieczkę do Oblęgorka, gdzie mieści się dworek i muzeum Henryka Sienkiewicza.    

Dziękując za wkład pracy i zaangażowanie dzieci i młodzieży, Grażyna Kozanecka – przewodnicząca Stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska - słowa wdzięczności skierowała  do opiekunów grup projektowych, komisji konkursowej- oceniającej prezentacje teatralne oraz dla Lidii Szczęsnej i Anny Spiżewskiej, które były autorkami projektu. Podziękowania popłynęły również do koordynatorek czyli Elżbiety Rzepeckiej Roszak i Grażyny Kozaneckiej.

Wierzymy, że w następnym roku kolejny projekt edukacyjny będzie równie interesujący jak tegoroczny.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.