http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

„Jajka wielkanocne powinny mieć kolory: żółty, zielony, czerwony i pomarańczowy”

Wyróżniony „Jajka wielkanocne powinny mieć kolory: żółty, zielony, czerwony i pomarańczowy”

Z uwagi na niezbyt sprzyjające warunki pogodowe, Wielka Gala Malowania Jaja ponownie odbyła się we wnętrzach Miejskiego Ośrodka Kultury, a nie na deptaku, jak wcześniej zapowiadaliśmy. Co jednak najważniejsze, nie zabrakło znakomitej atmosfery świątecznej, wszyscy bawili się świetnie, a do malowania przyłączali się tym razem nawet dorośli.


Ta zabawa tradycyjnie już otwiera świąteczne przygotowania, w których nie mogło zabraknąć organizowanej już 15 rok z rzędu Wielka Gali Malowania Jaja, a tych również zwyczajowo przygotowano równy tysiąc. Zabawa cieszy się niemałą popularnością. - Patrząc teraz z pewnej perspektywy czasu, możemy powiedzieć, że gdy padł pomysł, żeby w taki sposób po raz pierwszy zorganizować dzieciom i młodzieży czas wolny od szkoły w Wielki Czwartek, podchodząc właśnie do zagadnienia malowania jajek, nie wiedzieliśmy, jak zostanie to przyjęte, były żarciki i uśmieszki, a gala rozrosła się, jest coraz szerzej rozbudowana. Śmiało możemy stwierdzić, że jest na nią duże zapotrzebowanie, o czym świadczy frekwencja, którą widać wyraźnie – mówi Iwona Piechocka-Jóźwiak, instruktor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

Rzeczywiście w sali widowiskowej, a także w holu głównym MOK-u działaniami artystycznymi zajęło się kilkaset dzieciaków, do zabawy przyłączył się nawet prezydent Tomasz Budasz, który też zabrał się do malowania. - Przychodzi młodzież, dzieci ze swoimi rodzicami, opiekunami i wszyscy doskonale się bawią. Ci starsi początkowo stoją trochę z boku, ale już po chwili sami zaczynają się angażować i pomagają malować. To jest świetna zabawa – uważa I. Piechocka-Jóźwiak.

Malowane jaja, zwane również pisankami, są symbolem na nowo rodzącej się do życia przyrody, a sam zwyczaj był już znany w czasach Cesarstwa Rzymskiego. - Jajka można malować farbami albo je pisakami przyozdabiać i one potem trafiają na stół wielkanocny, można dodawać je do koszyczków ze słodyczami, do święconki. To jest fajna zabawa, bo można pobawić się różnymi kolorami, a jajka wielkanocne powinny mieć kolory: żółty, zielony, czerwony i pomarańczowy – podkreśla Julia Ciemnoczołowska, uczennica trzeciej klasy szkoły podstawowej.

Dla znudzonych malowaniem przewidziano też inne atrakcje, przy sąsiednich stoliczkach było można nauczyć się składać serwetki, które kładzie się na świąteczny stół, a także wykonać własnoręcznie kwiatki, króliczki i koguciki z tworzyw sztucznych. - Był także konkurs dla przedszkolaków pt. „Kury, Koguty i Kurczaki” na najlepsze przebranie i na scenie oczywiście prezentują się nasze zespoły wokalne, które działają na terenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie  – dodaje I. Piechocka-Jóźwiak.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.