http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wojna oczami prostaczków? O „Matce Courage” na spotkaniu Klubu Dyskusji o Książce

  • Napisane przez Magdalena Karpińska, kustosz BPMG
  • Dział: Kultura
  • 0 komentarzy

Niektóre książki czyta się lekko, inne wymagają bezwzględniej uwagi czytelnika, są książki, które nie zachwycają i takie, które pochłaniają człowieka bez reszty. Są dzieła, o których niewiele można powiedzieć i takie, które wywołują burzliwe dyskusje.


Myślę, że dramat Bertolda Brechta „Matka Courage i jej dzieci” należy do jeszcze innej grupy lektur. Takich, o których można coś powiedzieć dopiero po przedyskutowaniu. Jak wiele zyskuje ten tekst po wspólnej wymianie zdań właśnie przekonali się członkowie Klubu Dyskusji o Książce. Konwersacja na temat „Matki Courage” pozwoliła nam, poznać nowe obszary tego dzieła. Ten, można by przypuszczać nieskomplikowany utwór, okazał się wybornym materiałem pozwalającym na odkrycie nowych kontekstów i znaczeń. W miarę jak uczestnicy spotkania dzielili się refleksjami powoli wyłaniał się obraz dzieła znakomicie przemyślanego i kompletnego. Wszystko jest tutaj skonstruowane i podporządkowane głównej idei. Brechta nie interesują konflikty wewnętrzne bohaterów, to nie one są tutaj ważne. Aktorzy przemawiają bez kamuflażu, domysłów, mówią dokładnie to, co powinien zarejestrować widz. W dramacie Brechta nie ma też, miejsca na scenograficzne popisy, nie to jest istotne.

Dzieło ma przemawiać nie sceną, nawet nie aktorem a tym, co ów ma do powiedzenia. Co więc ma znaczenie? Myślę, że brak patosu, pozoru. Historia Matki Courage opowiedziana została w prosty sposób z humorem, zaprawiony sporą dawką sarkazmu. Główny temat utworu to wojna widziana, opisywana i przeżywana z punktu widzenia maluczkich. Antywojenny wydźwięk utworu nic nie stracił ze swej aktualności.

Kolejne spotkanie Klubu Dyskusji o Książce poświęcimy rozmowie o poezji. Tematem będzie debiut literacki Bronki Nowickiej „Nakarmić kamień”. Zapraszamy we wtorek, tuż po świętach 18 kwietnia o godz. 18.00 w Wypożyczalni dla Dzieci, przy ul. Mieszka I 15.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.