http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Memy popularnej artystki na gnieźnieńskim Rynku

  • Napisane przez Małgorzata Michałowska
  • Dział: Kultura
  • 0 komentarzy

Zorganizowana dziś w gnieźnieńskim Rynku wystawa memów Marty Frej otworzyła kolejną już edycję Królewskiego Festiwalu Artystycznego. To trzecia w tym roku, po Kaliszu i Warszawie, wystawa popularnych w internecie prac częstochowskiej artystki. Ona sama przyznaje, że w Gnieźnie jest po raz pierwszy. Spotkała się z ciepłym przyjęciem. Dobrze odebrane zostały również jej prace. Ekspozycję będzie można oglądać jeszcze przez najbliższe dwa tygodnie.


– To druga organizowana przez nas wystawa, która ma w tytule memy. W ubiegłym roku organizowaliśmy wystawę Sztucznych Fiołków. W tym roku chcemy pokazać Martę Frej, ponieważ jest ona bliska naszym poglądom. Jej prace są ironiczne, łatwo rozpoznawalne w internecie. Mają swój specyficzny styl, ale też ważny przekaz. Mówią o tym, na co również my chcemy zwrócić uwagę – o prawach kobiet, o roli kościoła w naszym państwie – mówi Paweł Bartkowiak z gnieźnieńskiego Klubu Krytyki Politycznej.

Marta Frej jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (dyplom 2004). W latach 2005 – 2009 była asystentką w pracowni rysunku i malarstwa prof. Marka Czajkowskiego łódzkiej uczelni. Malarka, animatorka kulturalna, prezeska Fundacji Kulturoholizm, mama Maćka, współzałożycielka Klubu Krytyki Politycznej w Częstochowie. Obecnie pracuje w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie. Wraz ze swoim partnerem organizuje w Częstochowie m.in. festiwal sztuki w przestrzeni publicznej Arteria.

Otwarta dziś ekspozycja jest prezentacją wybranych memów artystki – tworzonych przez nią komputerowo grafik z komentarzami dotyczącymi życia i rzeczywistości. Nierzadko są to komentarze feministyczne, zaangażowane, przefiltrowane przez kobieca wrażliwość i charakter, a przy tym uderzające przewrotnością i trafnością humoru. Ona sama uważa się zresztą za feministkę. W bodaj najpopularniejszych pracach Marty Frej, która za sprawą internetu zyskała szeroka popularność (jej fanpage na Facebooku śledzi ponad sześćdziesiąt tysięcy osób), nie brak też odniesień do popkultury, kościoła czy polityki.

– Memy są dla mnie rodzajem pamiętnika. Dosyć intymnego, prywatnego, szczerego. Są też okazją do przekazania moich poglądów, moich pragnień, moich obaw. Czasami są też narzędziem. Nie ukrywam, że zdarza mi się czasami wpływa na najbliższe otoczenie właśnie przy pomocy memów, na przykład w relacjach domowych z moim partnerem. Nie jestem osobą, która lubi wpływać werbalnie na innych ludzi. Natomiast przez to, że robię memy czasami dotyczące podziału obowiązków, równości kobiet i mężczyzn zauważyłam, że mój partner powoli staje się ideałem – mówi Marta Frej.

Przyznaje, że popularność była dla niej olbrzymim zaskoczeniem. – Kiedy zaczęłam robić memy była to forma zabawy i eksperymentu. Nie przypuszczałam, że tak zdominują moje życie. W tej chwili nie mam czasu malować. W każdej wolnej chwili rysuję memy. Tak naprawdę zawładnęły one dużą częścią mojego życia. Nie przypuszczałam, że tak się stanie. Ale się cieszę –zaznacza  Marta Frej.

Jej memy są również interesujące ze względu na formę, którą można określić jako przystępną, realistyczną, a przy tym spójną stylistycznie malarską grafikę. Dzięki dystansowi do siebie oraz komentowanych zjawisk, autorce udaje się rozbroić wszelkie normy, stereotypy i oczekiwania względem siebie czy kobiet oraz skierować swą krytykę na zjawiska wymagające uwagi, czy zmiany.

– Są to bardzo dobre rysunki, z dobrze dobranymi kolorami, są wyraziste, ale nie przejaskrawione. Z kolei komentarze są aktualne, inteligentne; ich feministyczny przekaz również mi odpowiada – podkreśla Monika Kuś, która na otwarcie wystawy przyjechała z Poznania.

Dzisiejszy wernisaż stanowił otwarcie Królewskiego Festiwalu Artystycznego, którego kalendarz rozplanowany jest na kolejne letnie miesiące. Najbardziej aktualne informacje na temat zaplanowanych wydarzeń znaleźć można na stronie https://www.facebook.com/KFAGniezno. Wystawa została dofinansowana przez Urząd Miasta Gniezna. Memy Marty Frej oglądać można również na jej stronie https://www.facebook.com/marrafri.

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.