http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dawid Jung z Nagrodą im. Rodziny Wiłkomirskich!

Wyróżniony Dawid Jung z Nagrodą im. Rodziny Wiłkomirskich!

Dawid Jung, redaktor naczelny ogólnopolskiego pisma literackiego „Zeszyty Poetyckie” i nasz redakcyjny kolega, otrzymał w tegorocznym Konkursie Poetyckim im. Rodziny Wiłkomirskich w Kaliszu I miejsce w kategorii muzycznej (w roku ubiegłym jury I nagrody nie przyznało).


Konkurs wpisuje się w działania powstającego Muzeum Rodziny Wiłkomirskich w Kaliszu, którego zadaniem jest kultywowanie pamięci o niespotykanej w dziejach światowej muzyki rodzinie – ojcu prof. Alfredzie Wiłkomirskim (1873-1950), skrzypku, dyrygencie i wykładowcy łódzkiego konserwatorium muzycznego (od 1975 r. Kaliskie Towarzystwo Muzyczne nosi jego imię); matce Dorocie zd. Temkin i dzieciach: prof. Kazimierzu Wiłkomirskim (1900-1995), wiolonczeliście, kompozytorze, wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie; prof. Michale Wiłkomirskim (1902-1988) skrzypku i wykładowcy na uniwersytetach w Chicago i Houston; prof. Marii Wiłkomirskiej (1904-1995) pianistce, wykładowcy Państwowych Wyższych Szkół Muzycznych w Warszawie i Łodzi, odznaczonej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; Józefie Wiłkomirskim (ur. 1926), kompozytorze i dyrygencie, wielokrotnie nagradzany, m.in. w ubiegłym roku tytułem Honorowego Obywatela Miasta Kalisza oraz prof. Wandzie Wiłkomirskiej (ur.1929) skrzypaczce, która wykładała m.in. w Hochschule für Musik Mannheim-Heidelberg w Niemczech oraz w Sydney Conservatory of Music w Australii.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka przy współpracy z Muzeum Rodziny Wiłkomirskich w Kaliszu, konkurs sfinansowany został przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

W tegorocznej edycji konkursu z całej Polski nadesłano ponad pół tysiąca wierszy do oceny. Pracom jury przewodniczył Wojciech Kass, ceniony poeta i krytyk literacki, kierownik Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu, który jednocześnie wykłada w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Dawid Jung dotychczas otrzymał m.in. Medal im. Juliusza Słowackiego oraz Medal Młodej Sztuki (pierwszym laureatem w dziedzinie literatury był Stanisław Barańczak). Młody literat jest także Stypendystą Verein zur Förderung der Deutsch-Polnischen Literatur w Berlinie, Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendystą Kulturalnym Miasta Gdańska.

Oprócz Dawida Junga wyróżniono także w kategorii ogólnej, niemuzycznej, m.in.: Marcina Królikowskiego z Warszawy (I miejsce), Janusza Lisickiego z Warszawy (II miejsce) i Grzegorza Kielara z Tarnowskich Gór (III miejsce). Wręczenie nagród laureatom nastąpiło podczas uroczystej gali 6 listopada w trakcie VI Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Wandy Karczewskiej w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

3 komentarzy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.