http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Angielski znają śpiewająco

W ramach  II Powiatowego Konkursu Piosenki Angielskiej „English Songs Festival” organizowanego przez Akademickie Gimnazjum Milenium w Gnieźnie swój talent wokalny oraz umiejętności językowe zaprezentowali uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z całego powiatu gnieźnieńskiego. O główna nagrodę walczyło 48 uczestników, a zwycięzcami zostały Klaudia Michalak -  w kategorii  Szkół Podstawowych i Katarzyna Kosińska – w kategorii Szkół Gimnazjalnych.


„English Songs Festival” to konkurs o zasięgu powiatowym , organizowany już po raz drugi przez Akademickie Gimnazjum Milenium w Gnieźnie. Ma on na celu nie tylko wyłonienie spośród gnieźnieńskiej młodzieży wyróżniających  się swoimi zdolnościami scenicznymi i muzycznymi, ale również propagowanie kultury brytyjskiej i rozwijanie sprawności językowej wśród nich. – Naszym głównym założeniem jest wyróżnić i tym samym motywować młodzież, ale również uczyć i rozwijać ich zdolności językowe poprzez zabawę, śpiew i muzykę. Chcieliśmy również, aby nasi uczniowie uczyli się otwartości, radzenia sobie ze stresem na scenie występując przed publiką. Zależało nam też na tym, by nasi wychowankowie zorganizowali to przedsięwzięci, bo to właśnie oni są konferansjerami, odpowiedzialni za wystrój sali, a ich zgrana współpraca, pod czujnym okiem swoich opiekunów, zaowocowała dzisiejszym koncertem – mówi Iwona Gawrecka, dyrektor AGM.

- Mamy w szkole ogromną ilość dzieci uzdolnionych muzycznie. Ja jako nauczyciel języka angielskiego chciałam połączyć te dwie rzeczy. Tak narodził się pomysł zorganizowania konkursu  piosenki w języku angielskim. Nie spodziewałam się, że spotka się to  z takim odzewem i zgłosi się do nas aż tylu uczestników. Już podczas I edycji zgłosiło się do nas 18 wokalistów. W tym roku natomiast mamy już prawie dwa razy tyle uczestników. Te liczby świadczą o tym, że jest rozwój. Porównując tez do poprzedniej edycji widzimy też, że wzrósł też poziom wykonywanych piosenek. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni i mamy nadzieję, że ten rozkwit utrzyma się podczas kolejnych odsłon tejże imprezy – dodaje Justyna Wiśniewska, inicjatorka i współorganizatorka konkursu, nauczyciel języka angielskiego w AGM.

Do konkursu zgłosiło się 48 uczestników z 18 szkół powiatu gnieźnieńskiego – w tym, 6 szkół z Gniezna i 12  z okolic, m.in. z Fałkowa,  Łubowa, Czerniejewa, Trzemeszna, Witkowa, Goślinowa, Szczytnik i Popowa Kościelnego. Walczyli oni o tytuł „najlepszego” w dwóch kategoriach : szkoły podstawowe i gimnazja.

Wokalistów oceniało pięcioosobowe jury pod przewodnictwem Krzysztofa Gawreckiego – Kanclerza Gnieźnieńskiej Wyższej Szkoły Milenium . Do grona oceniających dołączyli Agnieszka Żółtowska – nauczyciel muzyki i prowadząca zajęcia artystyczno-muzyczne  w AGM, oraz trzy losowo wybrane osoby spośród opiekunów uczestników zgłoszonych do konkursu.  Zadaniem jurorów było przyznanie uczestnikom maksymalnie po 6 punktów za wokal, poprawność językową i ogólne wrażenie z występu.  

– Przede wszystkim cieszy nas wzrost o sto procent liczby uczestników. jest też zauważalny wzrost poziomu wystąpień, który już w zeszłym roku był dość wysoki. Muszę wyróżnić osoby, które zdecydowały się wystąpić bez podkładu grając na własnych instrumentach. Wiemy, że to wymaga ogromnego wysiłku i talentu muzycznego. Z mojej strony pozostaje pogratulować wszystkim uczestnikom i zapraszać ich na kolejne edycje festiwalu – mówi przewodniczący jury.  - Szczególnie podoba mi się wrażliwość muzyczna niektórych uczestników, co wykażę przy punktacji ich występów. Pozytywnie jestem zaskoczona również doborem repertuaru wykonawców. Mamy tu piosenki bardzo ciężkie do zaśpiewania, ale jak widać młodzież radzi sobie doskonale. Były wpadki oczywiście, ale to się zdarza przy dużym stresie – dodaje A. Żółtowska.

Uczestnicy zaprezentowali się w różnych stylach muzycznych. Górowała muzyka popowa, ale nie zabrakło repertuarów rokowych, rokendrolowych oraz lirycznych. Na scenie  zabrzmiały światowe hity: „Skyfall” Adele, „Hallelujah” Leonarda Cohena, „Take me to church” Hoziera, czy „Diamonds” Rihanny. Nie zabrakło też uczestników, którzy zdecydowali się wystąpić przy akompaniamencie własnego instrumentu – bez podkładu.  Już na początku przeglądu można było wyróżnić osoby, które wykraczały poza normy poprawnego śpiewania. Młodzież wykazała się nie tylko talentem wokalnym, ale również kreacją sceniczną. Wśród nich  byli tacy, którzy przyciągali uwagę widzów swoim artystyzmem i przemyślaną  inscenizacją.  

Pomiędzy występami samych uczestników konkursu prezentowali się uczniowie  z AGM nie tylko z numerami wokalno-muzycznymi, ale również teatralnymi pokazując krótkie scenki w języku angielskim związane z kultura brytyjska

Ostatecznie po zliczeniu głosów jury I miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła Klaudia Michalak ze Szkoły Podstawowa im. Jana Kilińskiego w Trzemesznie z piosenką „Skyfall” Adele, natomiast w kategorii szkół gimnazjalnych -  Katarzyna Kosińska z Gimnazjum w Czerniejewie z piosenką „Titanium” David Guetta ft. Sia.
Konkursy tego typu, co raz bardziej nas utwierdzają w przekonaniu, że  talentów w Gnieźnie nie brakuje, trzeba je tylko wydobyć na światło dzienne, pielęgnować i dbać o ich rozwój. Można więc powiedzieć, że „English Songs Festival" spełnił swoją misję poprzez ukazanie, wyeksponowanie talentów  i nagradzanie zmotywował  młodych ludzi, by  dalej się rozwijali, stawiając kolejne kroki ku karier muzycznej. Nam pozostaje życzyć organizatorom i całej kadrze AGM w Gnieźnie, aby kolejne edycje były równe owocne, a zauważalny rozwój został spotęgowany.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.