http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Ulice staną się teatralną sceną

Wyróżniony Ulice staną się teatralną sceną

Rusza druga edycja Gnieźnieńskich Spotkań Teatralnych „Bez kurtyny”. Aktorzy zawładną gnieźnieńskim rynkiem, a także pewnym, znanym gnieźnianom lokalem usługowym. To dobra okazja do przyjrzenia się dobrym niezależnym teatrom.


Ubiegłoroczna, pierwsza edycja nowej formuły teatralnej w naszym mieście została przyjęta bardzo pozytywnie. To kolejna próba rozruszania centrum miasta w letnie dni za pomocą sztuki. Po głośnym performance traktującym o licytacji lokalu po dawnej restauracji „Gwarna” w tym roku, ta konwencja zostanie podtrzymana. Zmieniony zostanie tylko lokal. Choć pierwszy dzień spotkań z teatrem został dosłownie zmyty padającym deszczem, to nic straconego. Pierwszy performance „Mecz Tysiąclecia, czyli 1050 lat piłki nożnej w kraju”,  który miał rozpocząć się we wtorek, odbędzie się w środę, 3 sierpnia o godzinie 16.00.

- Staramy się, aby dziedzictwo kulturowe Gniezna było takim tworzywem, które przepuszczamy następnie przez wrażliwość artystyczną teatrów niezależnych – wyjaśnia ideę całego przedsięwzięcia Piotr Wiśniewski z Urzędu Miasta. – To jest chyba fenomen w Polsce, bo takiego spotkania teatralnego chyba nie ma. Nie ma takiego miasta, które by odważnie pozwalało teatrom ingerować w swoją własną strukturę, przetwarzać ją bez oporów i kurtyny. To druga edycja i myślę, że się sprawdza. Gnieźnianie w zeszłym roku byli zaskoczeni prezentowanymi performance – dodaje.

Całe wydarzenie startuje w środę, 3 sierpnia, a nie jak pierwotnie planowano 2 sierpnia. Wina spada w tym wypadku na kiepską pogodę. Co zatem przygotowali dla gnieźnian i turystów twórcy? – Wydaje nam się, że sytuacja polityczna którą staramy się komentować jeszcze bardziej się zaogniła i skomplikowała. Dlatego będzie o czym mówić. Będzie oczywiście zabawnie, bo nie może być ciągle poważnie i negatywnie. Będzie dużo śmiechu, zabawy. Zaczynamy meczem Polska kontra Unia Europejska – zachęca Karol Barcki z Teatru Pomarańcze W Uchu Na Skarpie Bez Kartki. – Piłka nożna zawsze nam polakom towarzyszyła gdzieś w sercach. Potem mocne uderzenie czyli „POLxit”, a na drugi dzień – pół żartem, pół serio „Wyścig świń”. Na koniec leczymy się z wszystkich naszych bolączek lekami za złotówkę w Aptece „Pod Lwami”, którą otwieramy na nowo – zdradza pomysły założyciel teatru.

Wizyta teatrów niezależnych w Gnieźnie to nie tylko samo granie, ale także warsztaty dla chętnych, młodych mieszkańców miasta, którzy będą mieli możliwość pojawienia się w prezentowanych wydarzeniach jako pełnoprawni aktorzy. Po raz pierwszy w Gnieźnie publice zaprezentuje się teatr aDversum z gminy Stara Dąbrowa, którego inicjatorem jest Marcin Pławski. – Jest możliwość wzięcia udziału w warsztatach, które są organizowane codziennie na rynku. Zapraszamy bardzo serdecznie. Warsztaty prowadzi bardzo znana polska aktorka, lecz nie zdradzę nazwiska. Warto jednak przybyć i podziałać razem z nami – zaprasza.

Program
Środa, 3 sierpnia:
- Warsztaty (Rynek, 14.00 – 16.00)
- Performance „MECZ TYSIĄCLECIA, czyli 1050 lat piłki nożnej w kraju” (Rynek, 16.00)
- Performance „POLxit” (Rynek, 21.00)

Czwartek, 4 sierpnia:
- Warsztaty (Rynek, 16.00 – 18.00)
- Performance „Wyścig świń” (Rynek, 19.00)

Piątek, 5 sierpnia:
- Warsztaty (Rynek, 10.00 – 14.00)
- Performance „Otwarcie Apteki >>Pod Lwem<<” (ul. Dąbrówki 1, 18.00)

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.