http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Bycie wrażliwym nie jest dzisiaj w modzie”

Wyróżniony „Bycie wrażliwym nie jest dzisiaj w modzie”

Mimo, iż poziom czytelnictwa w Polsce aktualnie nie prezentuje się najlepiej, nie brakuje młodych twórców, którzy próbują swoich sił na przykład poprzez pisanie opowiadań. Tak jest chociażby w przypadku uczestników I Powiatowego Konkursu Literackiego „Debiut”. W poniedziałkowy poranek w Czytelni na Piętrze, mieszczącej się w I Liceum Ogólnokształcącym, odbyło się wręczenie nagród.


Konkurs, zatytułowany „Mój najciekawszy dzień w życiu”, stanowił zwieńczenie dużego projektu - „Czytanie nie boli”, prowadzonego od początku obecnego roku szkolnego w popularnej „Szesnastce”. - W jego skład wchodziły: czytanie poezji, literackie mikołajki, prezentacja komiksów ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej oraz spotkania autorskie z Markiem Piekarczykiem i poetką, Beatą Patrycją Klary. Konkurs był skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu gnieźnieńskiego. Bardzo się cieszymy, że młodzież zechciała napisać prace, wkładając w to sporo wysiłku. To na pewno nie ostatnia taka inicjatywa. One są bardzo potrzebne, dlatego że młodzi ludzie czasami ukrywają fakt pisania wierszy czy opowiadań. To pozwala w nich odkryć wrażliwość, a bycie wrażliwym nie jest dzisiaj w modzie. My to przełamujemy, starając się pokazywać im, że prezentowanie swojej twórczości stanowi bardzo dużą wartość. Jeżeli ktoś w życiu chce wybrać taką właśnie drogę zawodową, to właściwie nie ma innego sposobu jak promowanie tego, co się napisało – przekonuje Joanna Gronikowska, prowadząca Czytelnię na Piętrze.

Zdaniem poety i krytyka literackiego Krzysztofa Szymoniaka poziom poszczególnych prac stanowił odzwierciedlenie praktycznych umiejętności ich autorów. - Należy pamiętać, że konkurs był skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a więc nie mamy tutaj do czynienia z profesjonalistami. To są osoby utalentowane, które dopiero próbują pisać – zaznacza.

Komisja konkursowa w składzie: Krzysztof Szymoniak (przewodniczący), Joanna Gronikowska i Kamila Kasprzak za najlepszą pracę, która w nagrodę zostanie opublikowana w prestiżowym czasopiśmie literackim, uznała opowiadanie Aleksandry Kondeli. -Za przejmującą opowieść zza grobu; opowieść o dramacie, depresji, samobójstwie i niezwykle trafnej diagnozie społecznego postrzegania roli, jaką – w mniemaniu dorosłych – ma do spełnienia na Ziemi „taka młoda, taka ładna, świata nie zobaczy, na studia nie pójdzie, dzieciom życia nie da" - czytamy w uzasadnieniu werdyktu, które zawiera cytat z opowieści młodej autorki. Drugie miejsce przypadło Mikołajowi Plucie, a trzecie – Małgorzacie Szydlarskiej. Ponadto wręczono dwa wyróżnienia – dla Julii Muszyńskiej i Adrianny Rusinek.

Jak przyznaje Aleksandra Kondela, mimo iż próbuje pisać już od jakiegoś czasu, jeszcze nigdy nie skłaniała się ku opowiadaniu. Dlatego też wygrana jest dla niej zaskoczeniem. - Na pewno są to dla mnie wielkie emocje. Jestem przeszczęśliwa, że spotkał mnie taki zaszczyt i moje opowiadanie zostanie opublikowane na łamach tak prestiżowego magazynu literackiego. Natchnienie od razu przyszło mi do głowy – nie ukrywa.

Młoda pisarka zdradza też, że jej ulubionym gatunkiem jest thriller i kryminał, a pisarzem Stephen King. - Czytam bardzo dużo książek tego autora i mam do niego naprawdę wielki szacunek za to, że potrafi tak wciągnąć czytelnika w swoje opowieści, mimo że są one fikcyjne. Uwielbiam również Deana Koontza. Obaj są fantastyczni i mogę ich polecić każdemu. Na pewno spróbuję swoich sił w kolejnych konkursach, chociaż jestem świadoma, że mam pewne wady, jeżeli chodzi o pisanie, ale wciąż doskonalę swój warsztat literacki. Zwycięstwo w konkursie na pewno zachęci mnie do dalszej pracy i nie spocznę na laurach – dodaje A. Kondela.

Partnerem całego przedsięwzięcia było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. - Liczba osób, które są dzisiaj w sali, świadczy o tym, że czytanie rzeczywiście nie boli. Pisanie również; wręcz przeciwnie - jest kreatywne. Obecnie, mimo tych wszystkich „bodźców internetowych”, może być bardzo atrakcyjne – zachęca Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji.

Władze I Liceum Ogólnokształcącego mają nadzieję, że Czytelnia na Piętrze w niedalekiej przyszłości będzie stanowić rzeczywiście coś więcej aniżeli tylko miejsce przeznaczone dla społeczności szkolnej. - Wszystkie propozycje zaoferowane w tym roku spotkały się z akceptacją, zainteresowaniem i uznaniem. To trzeba kontynuować, bo jest to szansa dla wszystkich, którzy mają ukryte talenty. Artyści zazwyczaj w życiu codziennym nie wyróżniają się taką aktywnością, przeważnie pracują samodzielnie.  Efekty często są zadowalające, a nawet wręcz godne podziwu – mówi Bogusława Młodzikowska, dyrektor I LO. Wszyscy, którzy stworzyli opowieści na potrzeby konkursu, otrzymali okolicznościowe dyplomy, ponadto nagrodzono także osoby biorące udział w warsztatach dziennikarskich.

Ostatnim punktem poniedziałkowej uroczystości było zwiedzanie wystawy prac plastycznych autorstwa uczestników zajęć prowadzonych przez gnieźnieńskiego artystę plastyka – Krzysztofa Burgharda.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.