http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Chrobry! Chrobry! Byłeś dobry!”

„Bo za czasów Bolesława każdy rycerz i każda niewiasta dworska zamiast sukien lnianych lub wełnianych używali płaszczy z kosztownych tkanin, a skór, nawet bardzo cennych, choćby były nowe, nie noszono na jego dworze bez [podszycia] kosztowną tkaniną i bez złotych frędzli. Złoto bowiem za jego czasów było tak pospolite u wszystkich jak [dziś] srebro, srebro zaś było tanie jak słoma”.


Powyższy opis kronikarza Galla Anonima zawarty w „Kronice polskiej” przedstawia syna Mieszka I jako światłego męża, walecznego wodza i przede wszystkim władcę zapewniającego dobrobyt. Wynika z tego, że król Bolesław Chrobry był postacią nietuzinkową. Nie bez kozery główna ulica Gniezna nosi Jego imię.
    
W obchody imienin ulicy Bolesława Chrobrego włączyła się Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Przygotowała warsztaty pt. „Chrobry! Chrobry! Byłeś dobry!”

Uczestniczące w nich  dzieci mogły zapoznać się z dzieciństwem króla opisanym w utworze „Korona dla Bolka” ze zbioru „Bajki o królach” Aleksandry Polewskiej. Miały okazję przymierzyć koronę królewską i powalczyć mieczem, zwłaszcza tym ze słonego paluszka. Zabawa była przednia tym bardziej, że jak to na imieninach bywa, wszyscy do woli mogli zajadać się „królewskimi słodyczami”.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.