http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rusza KFA. Moc atrakcji na początek

  • Napisane przez Aleksander Karwowski
  • Dział: Kultura
  • 1 komentarz
Wyróżniony Rusza KFA. Moc atrakcji na początek

Z silnym wsparciem lokalnych przedsiębiorstw już w piątek rusza Królewski Festiwal Artystyczny, a w programie najbliższych dni: koncerty, EURO 2016 i imieniny ulicy Bolesława Chrobrego.


- Już w piątek rozpoczynamy Królewski Festiwal Artystyczny imieninami ulicy Bolesława Chrobrego – zapowiada Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. – Zapraszamy na deptak już od godziny 10.00, ale także rusza Strefa Kibica w której zobaczymy mecz otwarcia. Będzie się dużo działo. To pierwsze wydarzenia KFA, ale co ciekawe festiwal nie byłby tak bogaty gdyby nie współpraca ze sponsorami. Ośmiu najlepszych kontrahentów Urzędu Miejskiego zaprosiliśmy do współpracy, do tego udało nam się uzyskać pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego i dzięki temu po jednej trzeciej środków wykładają firmy, Urząd miejski oraz Marszałkowski, a całość to kwota 290 tysięcy złotych. Te środki są przeznaczone na wszystkie wydarzenia w naszym mieście od najbliższego weekendu aż do połowy października. Chcemy te wydarzenia jak najdalej przesunąć w czasie, aby nasi mieszkańcy mieli ten czas atrakcyjny. Robimy to dla nich, bo nasi mieszkańcy są tego warci – mówi Tomasz Budasz i jednocześnie zauważa, że główną areną zabaw będzie gnieźnieński rynek, choć nie tylko on. – Większość imprez będzie na rynku, w centrum miasta oraz na Placu Pielgrzyma. Miasto musi żyć, a sercem naszego miasta jest gnieźnieński rynek, chcemy ożywiać ten betonowy plac i lokować na nim większość naszych wydarzeń, jak np. plaża miejska która ruszy pod koniec czerwca. Ale to nie wszystko, bo będzie także strefa sportowa i Festiwal Gamma w Parku Miejskim - dodaje. 

Jak zauważa Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, bez wsparcia finansowego lokalnych firm, byłoby niezwykle trudno przygotować tyle wydarzeń i uzyskać dofinansowanie. – Podmioty gospodarcze przy dużej skuteczności i zaproszeniu prezydenta odpowiedziały pozytywnie i zechciały wziąć udział w tym projekcie. To pokazuje pewną zmianę na terenie naszego miasta, że podmioty gospodarcze dotychczas zajmujące się produkcją chcą stawać się Mecenasami Kultury Polskiej poprzez wydarzenia kulturalne i atrakcje w nich przygotowane. Program jest szeroki gdyż cały KFA będzie trwał trzy miesiące i jest w tym duży wkład osób, które tworzyły ten projekt w latach poprzednich, są urzędnikami w wydziałach Urzędu Miejskiego i im też należą się podziękowania – mówi dyrektor MOK i podkreśla, że są jeszcze wydarzenia inne jak np. Zjazd Dużych Rodzin który jest wydarzeniem ogólnopolskim czy Koronacja Królewska.

Dotychczas mieszkańcy Gniezna z zazdrością patrzyli na sąsiednią Wrześnię, która potrafiła zgromadzić lokalne firmy do wsparcia imprez kulturalnych. W tym roku pierwszy raz tak szeroko swoje środki dołożyli także lokalni, gnieźnieńscy przedsiębiorcy. – Lokalny przedsiębiorca jak firma Altom, choć mamy zasięg ogólnopolski to jesteśmy lokalnymi patriotami i zależy nam na tym, żeby Gniezno z takim potencjałem, pierwsza stolica Polski rozwijało się i piękniało. Żeby przyciągało turystów i naszych potencjalnych klientów – mówi Paulina Żurowska-Wrzesińska, członek zarządu firmy Altom.

Królewski Festiwal Artystyczny rusza w najbliższy piątek:

Piątek, 10.06
- Otwarcie KFA 2016: Imieniny ulicy Bolesława Chrobrego:
     - wystawy, akcje promocyjne właścicieli sklepów oraz instytucji
     - przemarsz Orszaku Królewskiego (12:00)
     - konkurs na najpiękniejszą witrynę sklepową
     - prezentacje szkół i przedszkoli
 
- Tom Bishop – koncert
(godz. 19:00 – Strefa Kibica EURO2016, plac św. Wojciecha – organizator: Urząd Miejski)

- Strefa Kibica EURO2016 – mecz otwarcia: Francja vs Rumunia, godz. 20:45

Sobota, 11.06
- Otwarcie KFA 2016: łona, Webber & The Pimps + Cuba de Zoo – koncert
(godz. 18:30 – Rynek, organizator: Urząd Miejski)

Niedziela, 12.06
- XXVII Koncert Katedralny
(godz. 16:00 – Bazylika Prymasowska – organizator: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie.

Więcej informacji i cały plan Królewskiego Festiwalu Artystycznego na www.kfa.gniezno.eu

1 komentarz

  • Obserwator
    Obserwator poniedziałek, 06, czerwiec 2016 13:42 Link do komentarza Raportuj

    A ten jeden pana na zdjęciu czy to nie pomyłka??? Ktoś chyba wstydu nie ma!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.