http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Noc Bibliotek w Gnieźnie

Wyróżniony Noc Bibliotek w Gnieźnie

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury . Miejsca z bogatą ofertą kulturalną, z których zasobów warto korzystać. Dla bibliotek to także okazja do atrakcyjnego i niekonwencjonalnego pokazania swoich zbiorów, do wymyślenia działań artystycznych, edukacyjnych, a nawet rozrywkowych, których punktem wyjścia jest książka i które zachęcają do czytania wszystkich – od przedszkolaka do emeryta.


Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna  znalazła się wśród 1000 polskich bibliotek obchodzących uroczyście noc 4 czerwca, rocznicy polskiej wolności. Bo biblioteka to przestrzeń  wolnego wyboru lektur i czasu, który płynie wolniej, a także miejsce spotkań z innymi, którym tak jak i nam wolno być sobą.
     
Program „Nocy Bibliotek” w gnieźnieńskiej książnicy został skierowany do dzieci z rodzicami, dziadkami, opiekunami. Został oparty na książce „Co się dzieje kiedy śpisz” Macieja  Łazowskiego. Tekst literacki stał się tworzywem inscenizacji przygotowanej przez Klub Dyskusji o Książce działający przy BPMG oraz punktem wyjścia  do warsztatów plastyczno-ruchowych. Podczas warsztatów uczestnicy mogli  stać się na chwilę nocnymi zwierzętami – sowami, świetlikami,nietoperzami, ćmami. Odpowiednio przygotowani zadawali później  pytania autorowi książki Maciejowi Łazowskiemu, który zechciał na  „Noc Bibliotek” przyjechać do Gniezna.
     
Maciej Łazowski (ur. w 1985 r.)  to  rysownik, ilustrator, designer, scenarzysta.  Współautor komiksów „Bug City” i „Hell Hotel”(tworzonych wspólnie z Bartoszem Szymkiewiczem). Ma na koncie album komiksowy „Boska Tragedia” oraz książkę dla dzieci „Co się dzieje kiedy śpisz”.  Od 2011 roku tworzy komiksy z cyklu „Głosy w mojej głowie”, wyróżnione w 2012 roku nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za najlepszy komiks on-line i wydane drukiem w 2014 roku w zbiorze „Niebieskie lata”. Mieszka w Warszawie ze swoją żoną, Urszulą. Oboje bardzo lubią zwierzęta, dlatego nie mają żadnego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.