http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Zdarzyło się w...”

Wyróżniony „Zdarzyło się w...”

Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska i Zespół Szkół w Niechanowie podsumowało w Gminnym Ośrodku Kultury w Niechanowie powiatowy projekt „Zdarzyło się w...”. Pierwsze miejsce w projekcie zdobyła młodzież z Gimnazjum w Trzemesznie.


Już po raz czwarty Grażyna Kozanecka, przewodnicząca Stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska oraz Elżbieta Rzepecka – Roszak, dyrektor Zespół Szkół w Niechanowie zaprosiły do udziału w kolejnym projekcie edukacyjnym, placówki oświatowe powiatu gnieźnieńskiego. W tegorocznej edycji wzięły udział: Gimnazjum z Trzemeszna i Niechanowa, Szkoła Podstawowa z Witkowa, Zespół Szkół Publicznych z Czerniejewa, Zespół Szkolno-Gimnazjalny ze Szczytnik Duchownych i po raz pierwszy Zespół Szkolno-Gimnazjalny ze Zdziechowy.

Uczniowie reprezentujący wymienione szkoły przedstawili, w dwudziestominutowych scenkach teatralnych, wydarzenia, które miały miejsce na terenie ich gmin. Mieliśmy zatem okazję poznać:  historię powstania placu zabaw w Osińcu, dzieje i losy bohatera narodowego - Jana Kilińskiego, patriotyczne działania Rycerza  Niechana oraz twórcy hymnu narodowego – Józefa Wybickiego,  historyczne uwarunkowanie nazwy i herbu miasta Witkowo, trud powstawania pierwszej gramatyki języka polskiego oraz losy jej autora – Onufrego Kopczyńskiego oraz postawę mieszkańca Zdziechowy i jego sabotażowe  działania przeciw wojskom niemieckim.

Nie lada wyzwanie mieli członkowie jury w składzie: Maria Graczyk, skarbnik gminy Niechanowo, Elżbieta Pilarczyk, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, członek Stowarzyszenia ZG, Teresa Jastrzębska, dyrektor GOK w Niechanowie oraz Małgorzata Trzaskowska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Niechanowie.

- Wytypowanie zwycięzców było bardzo trudnym zadaniem. Młodzież przygotowała się i wykonała projektowe zadanie perfekcyjnie! Zgodnie z regulaminem oceniano oryginalność wykonania projektu, wkład pracy, pomysłowe wykorzystanie materiałów, sposób prezentacji, i estetykę wykonania – mówi G. Kozanecka.

Po długiej i trudnej  naradzie jury nagrodziło statuetką za I miejsce młodzież z Gimnazjum w Trzemesznie, II miejsce zajęli uczniowie gimnazjum w Niechanowie, na III miejscu uplasowała się drużyna z Czerniejewa. - Ta niezwykła inicjatywa okazała się doskonałą integracją środowisk szkolnych, a jednocześnie pokazania talentów młodych ludzi, którzy w pełni zasłużyli sobie na nagrodę - wycieczkę. Organizatorem i sponsorem wyjazdu jest Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska – dodaje G. Kozanecka.

Wyróżnione trzy pierwsze grupy otrzymały pamiątkowe statuetki, a wszyscy uczestnicy projektu pamiątkowe Certyfikaty, potwierdzające udział w projekcie. Główną nagrodą dla wszystkich uczestników będzie jednodniowa wycieczka śladami „Filmowej Łodzi”, na którą uczestnicy wyjadą 21 czerwca tego roku. Podsumowanie projektu, wysoki poziom przedstawionych scenek  i zaangażowanie młodzieży pokazało, że warto ich zachęcać do działania.

Przewodnicząca Grażyna Kozanecka w sposób szczególny podziękowała: jury, Elżbiecie Rzepeckiej-Roszak, Lidii Szczęsnej, Andrzejowi Penkert  i wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.