http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

MOK-okowski dzień dla seniorów

Od jakiegoś czasu Miejski Ośrodek Kultury coraz szerzej otwiera swoje drzwi dla seniorów. Działający w jego ramach Klub Seniora „Radość” skupia w sobie już kilka sekcji. Efekty ich pracy pokazano tym razem w plenerze.


W sobotnie popołudnie na Zielonym Zapleczu Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie odbyła się majówka dla seniorów, która była okazją do zaprezentowania się na scenie uczestników trzech sekcji tematycznych działających przy placówce. - Pod hasłem „Maj nas zaprasza” i przy pięknej pogodzie udało się nam zorganizować imprezę w zasadzie nie tylko dla seniorów, bo są też z nimi ich  najbliżsi, rodziny, dzieci oglądające swoje babcie i swoich dziadków na estradzie – opowiada Kamilla Kozłowska z działu promocji Miejskiego Ośrodka Kultury oraz prowadząca imprezę. Podczas spektaklu teatralnego pt. „Tak jak przed wojną”. w reżyserii Andrzeja Malickiego czytano wiersze z okresu międzywojennego. - Zaoferowaliśmy również występy zespołu wokalno-tanecznego i sekcji języka angielskiego. Tego wszystkiego można było nauczyć się, rozwinąć swoje talenty w Klubie dla seniora „Radość” w MOK-u – tłumaczy K. Kozłowska.

Najpierw seniorzy zaprezentowali się z przebojami Elvisa Presleya, zespołu Queen i Bobby Mac Ferrina. Zaśpiewali wespół z oryginałem na scenie po raz pierwszy publicznie, popisując się całkiem dobrą znajomością języka angielskiego. - Był to w zasadzie bardzo krótki przekrój umiejętności moich uczniów, studentów. Po takiej burzy mózgów stwierdziliśmy, że najlepiej będzie, jak zaprezentujemy utwory wokalne i piosenki. Państwo głosowali najpierw na listę różnych przebojów i wygrała piosenka „Don't worry, be happy” jako taka najbardziej optymistyczna – uważa Violetta Pawlik-Andrzejewska, nauczyciel języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 3 w Gnieźnie. Zajęcia w MOK-u w ramach sekcji języka angielskiego dla seniorów prowadzi w każdy wtorek w godz. 8.30 – 10.30

- Elvis Presley i „Love tender” to wiadomo, że z sentymentu. Natomiast śpiewając na koniec „We will rock you” zespołu Queen chcieliśmy przełamać trochę ten stereotyp seniora, ze tylko tradycja i konserwatyzm. W taki sposób chcieliśmy pokazać poprzez siłę tej piosenki  siłę woli tych ludzi i tę ich odwagę – mówi V. Pawlik Andrzejewska. Ten kurs języka dla seniorów zaczął się w styczniu i obejmuje 20 spotkań dwugodzinnych. - Bardzo się staramy, ale to jest dopiero początek, bo zaczęliśmy naprawdę od poziomu zero. Zajęcia są atrakcyjne z tego powodu, że stosujemy bardzo aktywizacyjne metody i nie korzystamy z żadnych podręczników. Państwo chcą mówić, uczyć się słówek, konwersacji. Dostają ode mnie skrypty, tłumaczymy po kolei wszystkie słówka i układamy sobie z nich zdania. Potem robimy takie  różne inscenizacje, scenki sytuacyjne, gdzie muszą już wykazywać się swoimi umiejętnościami – dodaje.

W ramach warsztatów tanecznych „Pląs” udało się założyć także zespół folklorystyczny, w którym jest pięć par, które zaprezentowały się z tańcem i przyśpiewkami. - Tańczymy przede wszystkim taniec ludowy. Zaczęliśmy w styczniu od takich spotkań wprowadzających w folklor i teraz powolutku to kontynuujemy. Dziś tańczyliśmy taniec śląski „Trojak” oraz Oberka łowickiego wraz z przyśpiewką śląską pt. „Zachodzi słoneczko” - informuje Irena Kolanowska, instruktor tańca ludowego w MOK-u, która przetańczyła w zespole folklorystycznym „Szamotuły” ponad 30 lat.

Spotkania w ramach tej sekcji odbywają się w każdy poniedziałek o godz. 16.30 w Miejskim Ośrodku Kultury, aktualnie uczęszcza na nie prawie 30 osób. - Mamy w tej chwili ośmiu panów, a reszt to panie. W sierpniu mają się tutaj odbyć Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne i w mamy planach przygotować suitę tańców oraz przyśpiewek szamotulskich. Jesteśmy w trakcie załatwiania sprawy dotyczącej kostiumów dla tych pięciu par. Ostro pracujemy i powinno się nam udać osiągnąć ten cel – zapowiada I. Kolanowska.

W międzyczasie serwowano kiełbaski z grilla, a na koniec z blisko ponad godzinnym programem zaprezentował się zespół Coolik: - Repertuar dla seniorów mamy bardzo szeroki, polski i zagraniczny, czyli taki, żeby wszyscy byli zadowoleni. Zagramy m. in. „Stand by me” oraz przeboje Paul Anki, Beatles'ów i ewentualnie coś Czerwonych Gitar. To będą tzw. przeboje z tamtych lat – zapowiedział przed występem Rafał Muniak, gnieźnieński dziennikarz i basista zespołu Coolik.

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.