http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Randka w ciemno w... bibliotece!

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Każdy, kto przyszedł dziś do filii biblioteki przy ulicy Staszica mógł wziąć udział w „Randce w ciemno z książką”. Wypożyczając jedną z zapakowanych w szary papier książek, bez wiedzy co to za wydawnictwo, można było odczuć niemal takie same emocje, jakie towarzyszą otrzymaniu urodzinowego prezentu. Kto nie zdążył wziąć udziału w zabawie będzie miał na to szansę jeszcze w poniedziałek 11 maja.


   W przypadającym dziś Dniu Bibliotekarza i Bibliotek pracownicy placówki przy Staszica przygotowali dla czytelników niezwykła akcję zachęcającą do wyjścia ze strefy komfortu, poza swoje czytelnicze przyzwyczajenia. – Najnowsze książki owinęliśmy w szary papier, związaliśmy kolorową wstążeczką i zapraszamy czytelników do wypożyczenia książki w ciemno – mówi Bożena Błaszak, kierownik Fili nr 2. – Akcja cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Czytelnicy chętnie wypożyczają taką książkę. Dopiero w domu mogą ją rozpakować. Mamy nadzieję, że zachęci to ich do wyjścia z przyzwyczajeń czytelniczych. Książki są naprawdę różnorodne – dodaje. Co ważne, przygotowane do akcji książki to nowości wydawnicze, które wcześniej nie były wypożyczane. Jest więc spore prawdopodobieństwo, że trafi się na pozycję wcześniej nie znaną i nie czytaną.  – Proponujemy czytelniom, aby wypożyczyli książkę, której tytułu i autora chwilowo nie znają. A w domu, po rozpakowaniu mam nadzieję, że będą mile zaskoczeni. To taka forma zachęcenia do czytania nie tylko tego, co zwykle lubi się czytać. Być może będzie to pretekst do tego żeby sięgnąć po inną literaturę. Mam nadzieję, że będzie jak najmniej zawiedzionych czytelników – mówi Janusz  Ambroży, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.

   Tydzień Bibliotek to ogólnopolski program, który już po raz dwunasty zorganizowało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek 2015 jest "Wybieram bibliotekę". W ramach programu Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna przygotowała szereg atrakcji dla czytelników. Prócz akcji „Randa w ciemno z książką”, w Wypożyczalni Dla Dzieci przy ul. Mieszka I odbyła się dziś impreza czytelnicza dla dzieci pod hasłem „W bibliotece fajnie jest”. Wzięli w niej udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Gnieźnie. Ponadto na nadchodzący tydzień przygotowano zabawy plastyczne i konkursy dla dzieci m.in. w oparciu o popularne w ostatnim czasie książki użytkowe, jak „Książka z dziurą”, „Zróbmy sobie arcydziełko”, czy „Zniszcz ten dziennik”. – Przyświeca na zawsze jeden cel, aby po prostu zachęcić już najmłodszych czytelników do czytania i podkreślić, jak ważna rolę odgrywa czytanie oraz pokazać, że można w ten sposób kreatywnie spędzić czas – mówi Janusz Ambroży.

   Swoistym podsumowaniem Tygodnia Bibliotek będzie uroczystość z okazji siedemdziesięciolecia istnienia Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, która odbędzie się w siedzibie biblioteki przy ul Staszica w czwartek 14 maja. Z tej okazji otwarte zostaną dwie wystawy. Jedna poświęcona jest postaci Stanisława Samostrzelnika, żyjącego na przełomie XV i XVI wieku malarza, iluminatora ksiąg i miniaturzysty. Druga zatytułowana „Biblioteka obraz własny” dotyczyć ma natomiast historii gnieźnieńskiej biblioteki w dokumentach i na fotografiach. – Jest w naszych zbiorach fotografia z 18 lutego 1945 roku (dnia powstania biblioteki – przyp. red.) wykonana przez pierwszego kierownika biblioteki pana Juliana Śmieleckiego. To ten sam człowiek, który sfotografował płonącą katedrę. Na tym zdjęciu pokazany jest lokal biblioteki. Ten historyczny lokal to obecna Wypożyczalnia Dla Dzieci przy ulicy Mieszka I. Na fotografii są przedstawiciele sekcji kulturalno-oświatowej powołanej przy tymczasowej radzie miasta – mówi Janusz Ambroży. Podkreśla, że gnieźnieńska biblioteka była pierwszą, która w tamtym czasie powstała na terenie Wielkopolski. – O wszystkich dokumentach i siedemdziesięcioletniej historii doskonale mówi po raz pierwszy wydana monografia Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Została ona wydana przez gnieźnieńskie wydawnictwo Gaudentinum. W zespole redakcyjnym, przygotowującym tę publikację była pani Romana Lechert na co dzień zastępca dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna – mówi Janusz Ambroży.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.