http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/dazzle.png?_t=1591455267

„Życie nie kończy się po pięćdziesiątce...”

Wyróżniony „Życie nie kończy się po pięćdziesiątce...”

Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku działa już dziesiąty rok. Z okazji okrągłego jubileuszu dziś miała miejsce kolejna impreza. Był nią wernisaż wystawy fotografii inspirowanej – „Muzy malarzy polskich”, autorstwa Teresy Ryczkowskiej, który odbył się w Centrum Kultury „Scena to dziwna”.


Teresa Ryczkowska to wieloletnia studentka Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - Fotografia to jest szczególny gatunek sztuki, taki, który z jednej strony pozwala autorowi wyrazić swoje wrażenie chwili, uchwycić wyraz twarzy, który pozostanie na zawsze. Każdy z nas natomiast, jako gość, utrwali własne wrażenie. Jeżeli będzie spójne z autorem – to super, jeśli będzie inne – to jeszcze lepiej. To, co widzimy na fotografiach, to piękno bijące z twarzy, z uśmiechów, z mowy ciała – mówi Krystyna Jarosz, wiceprezes GUTW.

Jak przyznaje Teresa Ryczkowska, prawie wszystkie z pań, które zostały zaprezentowane w moich pracach, to gnieźnianki. - Brytyjski fotograf i dziennikarz Donald McCullin stwierdził kiedyś, że „fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym, na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie, patrząc na twoje zdjęcia, cokolwiek odczuwali”. Ma rację – uważa T. Ryczkowska dodając: - Wszyscy cieszymy się z tego, że Uniwersytet Trzeciego Wieku zaistniał w Gnieźnie. Życie nie kończy się po pięćdziesiątce, a samotność można zapełnić nowymi doświadczeniami, na przykład spotkaniami z przyjaciółmi. Przez te dziesięć lat zrobiliśmy bardzo wiele. Najważniejsze jest jednak dla nas prawo wyboru.

Dla pani Teresy fotografia to przede wszystkim pasja, ale nie tylko. - To przygoda, a nawet sposób na życie – nie ukrywa. - Dzięki temu mogę wyjść z domu i spotkać się ze znajomymi czy z przyjaciółmi. Lubię zamykać krótkie, ulotne chwile, mogąc je utrzymać. Lubię też dzielić się tym z innymi. Dlaczego fotografia inspirowana? Inspiracja jest zjawiskiem, którego nie da się zamknąć, a nawet nazwać. Napełnia mnie ona pozytywnymi myślami i powoduje, że ja mam motywację. Pomysł wyszedł od pani Aliny Jóźwiak.

Zdjęcia, które tworzą wystawę w eSTeDe, stanowią odwzorowanie portretów kobiet autorstwa znanych malarzy, jak chociażby Olgi Boznańskiej czy Stanisława Wyspiańskiego. Na fotografiach znalazły się koleżanki i przyjaciółki Teresy Ryczkowskiej. Ekspozycję można oglądać do końca lutego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.