http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Architektura romańska i gotycka w Europie” w obiektywie Jerzego Andrzejewskiego

Wyróżniony „Architektura romańska i gotycka w Europie” w obiektywie Jerzego Andrzejewskiego

Po raz pierwszy tę wystawę można było zobaczyć w Dużej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie jesienią 2011 roku, a mowa o ekspozycji fotografii „Architektura romańska i gotycka w Europie” autorstwa Jerzego Andrzejewskiego. Wystawa ta to prawdziwe arcydzieła, stąd ciągle jest na nią zapotrzebowanie. Tym razem – do 2 lutego – można ją oglądać w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.


Jerzy Andrzejewski zajmuje się fotografią zawodowo od 1968 roku. Olbrzymie doświadczenie, jakie za nim przemawia, budzi respekt - warto podkreślić, że to właśnie J. Andrzejewski był dokumentalistą najważniejszych wydarzeń w Gnieźnie, takich jak I Pielgrzymka Papieża Jana Pawła II do Gniezna w roku 1979. Jest również dokumentalistą architektury gotyckiej i romańskiej w Polsce i Europie. Jego archiwum fotograficzne zawiera kilkaset tysięcy zdjęć. Fragment tej ekspozycji będzie można zobaczyć od 12 stycznia do 2 lutego na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

- Wybór fotografii, które są prezentowane na tej wystawie został dokonany spośród „tylko” 40 tysięcy zdjęć, które udało mi się zrobić podczas dwóch ostatnich okresów letnich. Starałem się tak tworzyć moje zdjęcia, aby miały jak najwięcej walorów technicznych dla przeciętnego widza – mówi Jerzy Andrzejewski.

W wyprawach których efekt będzie można zobaczyć na poznańskiej wystawie, J. Andrzejewskiemu towarzyszył prof. Jarosław Jarzewicz z Instytutu Historii Sztuki UAM w Poznaniu, który też jest autorem pięknego albumu z fotografiami J. Andrzejewskiego pt. „Kościoły romańskie w Polsce”. - Utrwalanie tego, co przemijalne, jest jednym z najgłębiej sięgających korzeni ludzkiej twórczości. Obrazy w ogóle wywodzą się z tego dążenia. Fotografia ma też bardzo osobliwy stosunek do czasu - powstaje w ułamku sekundy a chce wyjść ze strumienia przemijalności. Prezentacje Jerzego Andrzejewskiego są znakomite pod względem warsztatu, o wystudiowanej i wysmakowanej kompozycji, ukazujące zabytki architektury średniowiecznej z terenu Francji, Niemiec i Polski – podkreśla prof. J. Jarzewicz.

Warto podkreślić, że poznańskiej wystawie towarzyszy ładnie wydany katalog w którym znajduje się część fotografii prezentowanych na wystawie, ale także można się z niego dowiedzieć o osiągnięciach artystycznych J. Andrzejewskiego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.