http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Konkurs na bożenarodzeniową szopkę rozstrzygnięty!

Wyróżniony Konkurs na bożenarodzeniową szopkę rozstrzygnięty!

W Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie odbyło się dzisiaj uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców i wyróżnień w konkursie plastycznym na bożonarodzeniową szopkę. Wśród ponad 30 prac jury wyłoniło zwycięzców w czterech kategoriach. Szopki stanowić będą wystawę w galerii MOK-u do 6 stycznia.


W tym roku po raz drugi MOK ogłosił konkurs plastyczny na przestrzenną szopkę bożonarodzeniową. Adresowany był on do wszystkich mieszkańców naszego miasta. Celem konkursu było poznanie i kultywowanie obrzędowości świąt Bożego Narodzenia, rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania tradycyjną sztuką plastyczną oraz utrwalenie idei „Żłóbka betlejemskiego”.

Do konkursu zgłoszono ponad 30 prac. Jury pod przewodnictwem Anny Góralczyk oceniło je w czterech kategoriach: dzieci do lat 10, młodzież do lat 18, dorośli, praca zbiorowa.
- Wykonane prace nas zaskoczyły – świeżymi pomysłami, ciekawymi, nowymi technikami, użycie coraz to innych materiałów. Cieszymy się bardzo, że inicjatywa, która jest nowa, bo dopiero drugi raz ma miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury, cieszy się takim zainteresowaniem. Widać, że wykonawcy podeszli do zadania bardzo profesjonalnie, poświęcili na swoje szopki wiele godzin pracy i zechcieli się nimi z nami podzielić – mówi Kamilla Kozłowska z MOK-u.

Prace i ich techniki wykonywania były różnorodne. Wśród nich znalazła się szopka wykonana całkowicie z makaronu, a największe wrażenie robiła praca autorstwa Romana Nowickiego, który na swój projekt poświęcił aż 400 godzin pracy.

- Było nam bardzo trudno wybrać najpiękniejsze prace, bo każda z nich jest wyjątkowa i zachwycająca. Widzimy, jak wiele pracy zostało włożone w ich powstanie. Inicjatywa jest młoda, ale dzisiejsze prace są dowodem tego jak bardzo cieszy się ona powodzeniem. Choć ilościowo nie ma wielkiej różnicy w porównaniu z zeszłym rokiem, to tegoroczna jakość robi wrażenie. Projekty są bardziej przemyślane, a technika różnorodna – mówi Anna Góralczyk z MOK-u, organizatorka konkursu.

W tym roku jury wyłoniło 4 zwycięskie szopki – z każdej kategorii po jednej. W kategorii dzieci do lat 10 – Kacper Kasprzak z Gościeszyna, młodzież do lat 18 – Anita Pniewska z Witkowa, dorośli – Roman Nowicki z Gniezna, prace zbiorowe – Julka, Mirosław Olejniczak, Natalia Staniszewska.

Oprócz zwycięzców wyróżnione zostały kilka projektów z każdej kategorii. Zarówno ci, którzy zajęli szczytowe miejsce, jak i  wyróżnione  wykonawcy uhonorowani zostali dyplomami i nagrodami.
- Jestem zadowolona z nagrody i bardzo się cieszę, że poświęcone na nasz projekt 2 tygodnie nie poszły na marne. Podczas tych przygotowań nauczyłam się wiele nowych ciekawostek i zwyczajów z naszej religii – mówi 8-letnia Julka Olejniczak. - Jest to świetna inicjatywa, która uczy tradycji, plastyki i współpracy. W naszym przypadku połączyliśmy siły no i się udało – dodaje Mirosław Olejniczak.

Szopki Bożonarodzeniowe - piękno polskiej tradycji, za angaż w którą projektanci pięknych makiet zostali uhonorowani w MOK-u. My możemy je zobaczyć w galerii MOK-u jeszcze do 6 stycznia. Inicjatywa nowa, ale bardzo owocna, pozostaje życzyć jej powodzenia i zachęcać gnieźnian do udziału w przyszłorocznych edycjach.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.