http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Królewski Salon Sztuki: benefis Zenony Golc

Wyróżniony Królewski Salon Sztuki: benefis Zenony Golc

Zenona Golc z pewnością lubi poezje. Dlatego zaprosiła dzisiaj miłośników tego gatunku do Sali Kryształowej Starego Ratusza, gdzie odbył się ostatni w tym roku Królewski Salon Sztuki. Tym sposobem Z. Golc pożegnała się z Gnieznem.


Zenona Golc – człowiek renesansu – inicjatorka Krakowskiego Salonu Poezji w naszym mieście była bohaterką tego spotkania. I tym sposobem chciała się pożegnać z Gnieznem – powraca do Zielonej Góry. Beneficjentce towarzyszyli przyjaciele z Teatru im. A. Fredry, aktorzy Justyna i Andrzej Maliccy oraz Agnieszka Habicht, laureatka wielu konkursów recytatorskich, w tym międzynarodowego konkursu recytatorskiego dla aktorów interpretujących teksty biblijne Verba Sacra.

Podczas spotkania czytane były wiersze Ignacego Krasickiego, ale i ks. Jana Twardowskiego. - Właśnie tą poezją Anna Dymna otwiera każdy Krakowski Salon Poezji w Polsce i zagranicą – mówiła przed spotkaniem Zenona Golc.

Mimo dość podniosłego tonu imprezy atmosfera była nadzwyczaj przyjemna. Wszyscy zaproszeni goście na czele z prezydentem Gniezna Tomaszem Budaszem bawili się świetnie i żywo reagowali na niezwykle mądrze dobrane utwory. Świetna interpretacja artystów wywoływała salwy śmiechu i prowokowała do głębokiej zadumy nad życiem.

Na koniec prezydent wręczył Zenonie Golc kwiaty wraz z Medalem Koronacyjnym, dziękując tym samym za ogromny wkład w krzewienie kultury w naszym mieście. Nie zabrakło łez, życzeń, ciepłych słów, kwiatów i spontanicznych „Stu lat”. I pomyśleć, że wszystko zaczęło się od kawiarni, w której Z. Golc organizowała spotkania z poezją, przenosząc je potem do podziemi Katedry Gnieźnieńskiej.

Warto podkreślić, że oprawę muzyczną dzisiejszego spotkania przygotowali: Agata Musioł (skrzypce) i Szymon Musioł (fortepian). Oboje są absolwentami Akademii Muzycznej w Poznaniu, laureatami konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Występują jako soliści, kameraliści. Szymon Musioł od 2003 roku jest związany ze swoją Alma Mater. Obecnie jest prodziekanem Wydziału Wokalno-Aktorskiego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.