http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Wiele kultur w jednym Domu”

Wyróżniony „Wiele kultur w jednym Domu”

Z Nowym Rokiem Stary Ratusz przygotował dla mieszkańców porcję niezwykłych wydarzeń i przedsięwzięć. Na Styczeń 2020 zaplanowano spotkania i warsztaty nawiązujące do wielokulturowości. W ramach oferty „Wiele Kultur…. jeden Ratusz” odbył się dziś warsztat rodzinny „Wiele kultur w jednym Domu”, które poprowadziła Marta Karalus – Kuszczak.


- Z uwagi, że niedawno była 101. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jest to świetny moment żeby przywołać taki fakt. W Starym Ratuszu trwa miesiąc z wielokulturowością, stąd pomysł żeby opowiedzieć o obcokrajowcach, którzy uczestniczyli w Powstaniu – mówi. M. Karalus-Kuszczak.

Marta Karalus – Kuszczak przywołała postaci, jak Włoch Giovanni Novizi Cittadini, Chińczyk Czen De-Fu - Józef Zdzisław, który brał udział także w walkach o Rynarzewo i służył w Armii Wielkopolskiej, a także bliżej zapoznała z losami Sam Sandiego – „Żelaznego człowieka” z Cyrku Stanieckich.

Cudzoziemców, który stali po stronie Powstańców Wielkopolskich, było około trzystu w 70-tysięcznej armii powstańczej. Stanowili więc niespełna pół procenta uczestników, którzy walczyli z bronią w ręku oraz których zasług nie można pominąć. Niekiedy budzili sensację z uwagi na kolor skóry, jak potężnie zbudowany, pochodzący z Kamerunu Sam Sandi, były żołnierz armii rosyjskiej Chińczyk Czen De-Fu, czy też walczący w powstańczych szeregach Giovani Novizio Cittadini, pochodzący z Castellamare nad Adriatykiem. Uczestnicy warsztatów obejrzeli plakaty z walk bokserskich Sandiego, zdjęcia z gazet i czasopism, a także przeczytali wzmianki z Orędownika.

Dzieci zaproszono do wykonania maski afrykańskiej, związanej z kulturą dzikich ludów, na wzór tych wykonywanych przez tamtejszych artystów, inspirowanych fauną i florą. Tradycyjne to nie tylko te wykonywane prostymi narzędziami w drewnie. Jak opowiedziała prowadząca warsztaty, były one kolorowe, barwione, ozdabiane kamieniami, koralikami. Pozwalały kontaktować się szamanom ze światem duchowym. Służyły do ceremonii, używane w czasie inicjacji, plemiennych wydarzeń, a nawiązywały do świata zwierząt. Opowiedziano także o czarnym okresie w sztuce inspirowanym czarnym lądem. Przybliżono postać i sztukę Pabla Picasso, malarstwo i grafikę kubizmu, a także stworzonego w okresie międzywojennym obraz Panny z Awinion. W Starym Ratuszu wykorzystano materiały, jak karton, farby, kleje, kredki. Takie z pewnością przydadzą się dzieciom w okresie karnawału.

- To edukacja kulturowa przy okazji. Wszystko po to, by łączyć różne nitki i otwierać głowę, a także o tym, że bycie patriotą nie wskazuje na konieczność bycia Polakiem – podkreśla M. Karalus-Kuszczak.

Zaproszono także na kolejne wydarzenie. Już 9 stycznia, w czwartek o godz. 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy i warsztat rodzinny „Domy Świata” zorganizowany we współpracy z Fundacją Edukacji Międzykulturowej. To odpowiedź na hasło styczniowe związane z wielokulturowością. Warsztat przybliży uczestnikom jak ludzie mieszkają niezależnie od strefy geograficznej. Pojawi się szereg przykładów, m. in. jak żyje się na biegunie, w Azji, w Polsce, Ameryce Południowej, czy Syberii. Z czego zrobione są domy, jakie wykorzystuje się technologie, a także jak się w nich funkcjonuje. To niezwykle ciekawe zaproszenie najmłodszych do refleksji - czy chcieli by tak żyć.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.