Logo
Wydrukuj tę stronę

Zmarł gnieźnieński fotograf Maciej Frankowski

Wyróżniony Fot. Jerzy Andrzejewski Fot. Jerzy Andrzejewski

Dzisiaj rano zmarł nestor gnieźnieńskich fotografów Maciej Frankowski. 22 stycznia ukończyłby 75 lat.


Maciej Frankowski urodził się w 22 stycznia 1945 roku w Krakowie, dzień po wyzwoleniu miasta spod okupacji hitlerowskiej. Mieszkał i pracował w Gnieźnie. Ukończył Liceum Plastycznych (na kierunku fotograficznym) w Gdyni-Orłowie. Po maturze odbył staż fotoreportera prasowego w redakcji gnieźnieńskiego tygodnika „Przemiany”. Tam poznał redaktorów Janusza Bińka i Wojciecha Staszewskiego, a także Janusza Chlastę, późniejszą legendę gnieźnieńskiej fotografii prasowej.

Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej wrócił do Gniezna, gdzie przy ulicy kanclerza Łaskiego założył swój pierwszy usługowy zakład fotograficzny pn. FOTOPLASTYKA. Zakład z czasem został przeniesiony na ulicę Farną, a potem na ulicę Łubieńskiego 10, gdzie znajduje się do dzisiaj. Pierwszym aparatem M. Frankowskiego był czeski Flexaret. W jego kolekcji znajduje się około 100 różnego typu kamer, które, choć sprawne, wyszły już z użycia. Zimą, na przełomie roku 2008/2009, w Dużej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie zaprezentował (wspólnie z córką, synem i zięciem) imponującą kolekcję wielkoformatowych zdjęć kolorowych, będących reporterskim zapisem wyprawy do Egiptu.

FOTOPLASTYKA jest firmą rodzinną, w której na przestrzeni 40 lat szlify fotografa warsztatowego zdobyło ponad dziesięcioro uczniów. Był współanimatorem i współorganizatorem dorocznych spotkań środowiska gnieźnieńskich fotografów i fotografików. Zmarł 4.01.2020 r. (źródło: opr. Władysław Nielipiński)

Fot. (3x) Jerzy Andrzejewski

Informacjelokalne.pl