http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zmarł gnieźnieński fotograf Maciej Frankowski

  • Napisane przez (źródło: wbp.poznan.pl)
  • Dział: Kultura
  • 1 komentarz
Wyróżniony Fot. Jerzy Andrzejewski Fot. Jerzy Andrzejewski

Dzisiaj rano zmarł nestor gnieźnieńskich fotografów Maciej Frankowski. 22 stycznia ukończyłby 75 lat.


Maciej Frankowski urodził się w 22 stycznia 1945 roku w Krakowie, dzień po wyzwoleniu miasta spod okupacji hitlerowskiej. Mieszkał i pracował w Gnieźnie. Ukończył Liceum Plastycznych (na kierunku fotograficznym) w Gdyni-Orłowie. Po maturze odbył staż fotoreportera prasowego w redakcji gnieźnieńskiego tygodnika „Przemiany”. Tam poznał redaktorów Janusza Bińka i Wojciecha Staszewskiego, a także Janusza Chlastę, późniejszą legendę gnieźnieńskiej fotografii prasowej.

Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej wrócił do Gniezna, gdzie przy ulicy kanclerza Łaskiego założył swój pierwszy usługowy zakład fotograficzny pn. FOTOPLASTYKA. Zakład z czasem został przeniesiony na ulicę Farną, a potem na ulicę Łubieńskiego 10, gdzie znajduje się do dzisiaj. Pierwszym aparatem M. Frankowskiego był czeski Flexaret. W jego kolekcji znajduje się około 100 różnego typu kamer, które, choć sprawne, wyszły już z użycia. Zimą, na przełomie roku 2008/2009, w Dużej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie zaprezentował (wspólnie z córką, synem i zięciem) imponującą kolekcję wielkoformatowych zdjęć kolorowych, będących reporterskim zapisem wyprawy do Egiptu.

FOTOPLASTYKA jest firmą rodzinną, w której na przestrzeni 40 lat szlify fotografa warsztatowego zdobyło ponad dziesięcioro uczniów. Był współanimatorem i współorganizatorem dorocznych spotkań środowiska gnieźnieńskich fotografów i fotografików. Zmarł 4.01.2020 r. (źródło: opr. Władysław Nielipiński)

Fot. (3x) Jerzy Andrzejewski

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.