http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Piastowska wojskowość

  • Napisane przez Jarosław Mikołajczyk
  • Dział: Kultura
  • 0 komentarzy
Wyróżniony Piastowska wojskowość

„Piast Total War” czyli otwarta dziś w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie to szczególna prezentacja wczesnopiastowskiej wojskowości. Wiele muzeów prezentowało już i prezentować będzie uzbrojenie polskie wczesnego średniowiecza, to jednak gnieźnieńskie MPPP i partnerująca mu Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy ukazuje nie tylko broń ale też cały kontekst kulturowy wojskowości z czasów powstawania państwa polskiego.


- Trudno powiedzieć czy faktycznie trzeba dziś iść w stronę popkultury czy fabularyzacji. Zawsze ważne na wystawach w muzeach takich jak nasze będą zabytki. A na tej ekspozycji pokazujemy ich sporo i są to zabytki praktycznie z całego kraju. Można powiedzieć dwadzieścia muzeum udostępniło pokazane tu zabytki. Warto jednak pamiętać, że przecież wystawy odwiedzają nie tylko naukowcy. Stąd ten element fabularnego bohatera Niemira i jego życie - powiedział dr Michał Bogacki, kurator wystawy i dyrektor MPPP.

Blisko 80 osób uczestniczyło dziś w otwarciu ekspozycji którą można będzie oglądać do połowy 2020 roku. Potem przejmie ją Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza z siedzibą w Świdnicy. Pierwsi goście wystawy mieli okazję spotkać całą ekipę pracującą nad wystawą, między innymi Pawła Kucyperę autora instalacji wystawy, czy odtwórców roli Niemira z fotosów towarzyszących jego historii. Oprowadzania kuratorskiego podjął się dr Arkadiusz Michalak z MAŚN w Świdnicy. Barwna i wyczerpująca opowieść o pokazanych zabytkach jednego z kuratorów została wspaniałe przyjęta przez zwiedzających.

- To co można dziś zobaczyć w Gnieźnie to efekt wielu starań i miesięcy pracy całego zespołu. Zabytki, które prezentujemy to nie tylko broń to także unaocznienie skutków jej użycia - czaszki ze śladami walki. Staraliśmy się mówić o wojskowości obrazowo - powiedział nam Arkadiusz Michalak z muzeum w Świdnicy.

Ciekawe rysunki na planszach będących częścią wystawy, nie epatują okrucieństwem są raczej dopełnieniem i pogodną ilustracją czasów do których odnosi się wystawa. W gablotach oryginalne wczesnośredniowieczne groty, topory, miecze. Ta ekspozycję pokazuje bogactwo wojskowości jako części kultury średniowiecza. Obecnie wraz z wystawą Słowianie połabskich tworzy uzupełniającą się narrację historyczną.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.