http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie przed nowym sezonem

  • Napisane przez (Inf. prasowa/Teatr Fredry)
  • Dział: Kultura
  • 0 komentarzy
Wyróżniony Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie przed nowym sezonem

Przed gnieźnieńskim Teatrem nami nowy sezon artystyczny 2019/2020. Zanim jednak coś o nim opowiemy, koniecznie musimy przypomnieć końcówkę ubiegłego sezonu, która była dla nas bardzo udana.


Po raz pierwszy w historii spektakl gnieźnieńskiego teatru znalazł się w finale 25. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Stał się w ten sposób jednym z 12 (spośród 130 zgłoszonych) najlepszych polskich przedstawień opartych na współczesnej dramaturgi. Ponadto Komisja Artystyczna Konkursu, doceniając wysoki poziom artystyczny nagrodzonego przedstawienia „Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy” w reżyserii Magdy Szpecht, zakwalifikowała spektakl (jako jeden z czterdziestu dziewięciu) do częściowej refundacji kosztów poniesinych na jego produkcję, co ułatwi nam przygotowanie kolejnych premier. Jest to dla naszego Teatru czytelny sygnał „Tak trzymać” i zachęta, by dalej podążać drogą, jaką obraliśmy.

Odzew na naszą ostatnią w minionym sezonie premierę, będącą wynikiem tegorocznej Rezydencji Artystycznej, też nas umocnił w przekonaniu, iż warto robić teatr wychodzący do swego widza i przypominający lokalną, niełatwą przecież, historię. „Tiegenhof” w reżyserii Austriaczki Martiny Gredler zebrał bardzo dobre recenzje. Zachęcamy do zapoznania się z nimi:  http://teatralny.pl/recenzje/pozamiatane-i-zapomniane,2798.html  oraz http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/279539.html  . Cieszą nas one tym bardziej, że była to nasza pierwsza próba wyjścia ze spektaklem w przestrzeń uliczną, na świeżo odnowiony plac przed naszym Teatrem.

Na naszym placu bardzo szybko zadomowiły się gnieźnieńskie dzieci i młodzież traktując tę przestrzeń jako obszar własnych aktywności. Przekonawszy się, że „teatr nie gryzie” bardzo licznie zgłosiły się do naszego projektu warsztatowego „Pionierzy” w ramach Lata w Teatrze. Relacje z niego można znaleźć tu: https://pl-pl.facebook.com/TeatrFredryGniezno  .

Po tak udanym końcu sezonu zapraszamy na kolejny, jak mamy nadzieję, równie twórczy i udany. Pierwszym artystycznym wydarzeniem nie będzie jednak premiera teatralna, ale... karaoke, na które zapraszamy do wspólnego śpiewania wszystkich wielbicieli twórczości zespołu Queen. Ich liderowi, Freddie`mu Mercury, niemal w miesiąc po rocznicy jego urodzin, poświęcona będzie nasza pierwsza tegoroczna premiera „Królowa. Freddie Mercury – jestem legendą”. Tekst do przedstawienia stworzyła trwale związana z naszym Teatrem Maria Spiss, a wyreżyseruje je Piotr Sieklucki - aktor, reżyser i dyrektor Teatru Nowego Proxima w Krakowie.

Przedstawienie o gwieździe rocka nie będzie w tym sezonie jedynym, które może zainteresować młodzież. Już jesienią rozpoczniemy realizację projektu „Atlas wysp odległych”, który zakłada przygotowanie polskiej prapremiery spektaklu na podstawie książki Judith Schalansky pod tym samym tytułem w reżyserii naszego pedagoga teatru i reżysera Łukasza Zaleskiego. Spektakl i kontekstowe działania z twórcami przedstawienia dedykujemy młodzieży w wieku 13-18 lat. Realizowane one będą dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenie artystyczne dla dzieci i młodzieży”.

Jeszcze w październiku zapraszamy na polską prapremierę „Historii przemocy” Eduarda Louisa. Jest to, dokonana przez Jana Czaplińskiego, swobodna adaptacja znakomitej i niezwykle popularnej książki autorstwa wschodzącej gwiazdy młodej francuskiej literatury. Fascynująca, pełna emocji opowieść o tym, co dzieje się z człowiekiem doświadczającym przemocy, o tym jak rodzą się strach i uprzedzenie. Spektakl reżyseruje Ewelina Marciniak, w roli głównej wystąpi Piotr Nerlewski. Bardzo liczymy na to, że premierę zaszczyci swą obecnością sam autor. Zapowiada się wydarzenie!

Ewelina Marciniak nie będzie jedynym, tak znanym reżyserem, który będzie pracował z naszym zespołem. W tym sezonie powrócą do nas także reżyserzy z absolutnej „pierwszej ligi”, których przedstawienia mogliśmy już wcześniej oglądać w gnieźnieńskim Teatrze: Marcin Liber i Justyna Łagowska. Ten pierwszy przygotuje w naszym Teatrze premierą opartą na staropolskich tekstach literackich, a zatytułowaną „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” (styczeń 2020). Justyna Łagowska natomiast na koniec sezonu przygotuje premierę opartą na motywach powieści „Dziesięciu małych Murzynków”, której autorką jest mistrzyni kryminału Agata Christie. Tekst do przedstawienia stworzył znany reżyser i dramaturg Michał Kmiecik.

W tym sezonie zawita do naszego teatru kolejny pierwszoligowy duet twórczy: dramaturżka Jolanta Janiczak i reżyser Wiktor Rubin, pracujący w najlepszych polskich teatrach, zdobywcy wielu nagród. W marcu pokażą premierę autorskiego spektaklu „Złe wychowanie”.

Wielbicieli wielkiej literatury specjalnie zapraszamy na „Młyn nad Kamionną”, którego scenariusz oparty na prozie Jarosława Iwaszkiewicza i Mikołaja Grynberga, stworzyła niezwykle interesująca dramaturżka Marta Sokołowska. Reżyserem spektaklu będzie Mateusz Bednarkiewicz.

Jesteśmy dumni i cieszymy się, że udało nam się namówić do współpracy z naszym Teatrem tak wielu wybitnych, dobrze znanych, pracujących na najważniejszych scenach w Polsce, twórców. Jest to dla nas potwierdzenie, że nasz Teatr nie jest już wyłącznie przysłowiowym „teatrem w mieście na G.”, ale miejscem w którym, i zespołem z którym chcą pracować bardzo uznani artyści.

Nic więc dziwnego, że ciągną do nas nowi aktorzy. W końcówce ubiegłego sezonu do gnieźnieńskiego zespołu dołączyła dwójka aktorów -  Joanna Żurawska – znana gnieźnieńskim widzom z doskonałej kreacji w spektaklu „Listopad” w reż. Tomasza Węgorzewskiego oraz Michał Karczewski, którego mogliśmy już oglądać m.in. w przedstawieniu "z czuba albo #byćjakzlatanibrahimović" Tomasza Kaczorowskiego.

Nie tylko gnieźnianie, ale i mieszkańcy całej Wielkopolski mogą czuć się dumni z naszego Teatru, do którego jeszcze raz, na wszystkie wydarzenia serdecznie zapraszamy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.