http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Słowianie Połabscy” - niezwykła wystawa otwarta!

Wyróżniony „Słowianie Połabscy” - niezwykła wystawa otwarta!

Dzisiaj w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbył się wernisaż wystawy pt. „Słowianie Połabscy”. Opowiada ona o dziejach Połabian – najbardziej na zachód wysuniętej grupie plemiennej Słowian, która znacząco wpłynęła na powstawanie państwa polskiego.


Wystawę otworzyli dyrektor muzeum dr Michał Bogacki, dr Paweł Szczepanik z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Łukasz Kaczmarek, kierownik działu naukowego Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

„Słowianie połabscy” to wystawa, która opowiada o grupie Słowian zachodnich zamieszkujących we wczesnym średniowieczu tereny na wschód od rzek Łaby i Soławy. Dziś są to tereny wschodnich i północno-wschodnich Niemiec. Pomimo że Połabianie znacząco wpłynęli na historię początków naszego państwa, według niektórych teorii pośrednio przyczynili się do przyjęcia przez Mieszka I chrztu, mało mówi się o nich w naszym kraju. A szkoda, bo stworzyli niezwykle interesującą kulturę, charakterystyczną dla całej zachodniej Słowiańszczyzny.

Na wystawie zaprezentowanych jest ponad 100 zabytków pochodzących z okresu od VI do XII w., pochodzących głównie z Niemiec. Większość z nich nigdy wcześniej nie była wystawiana w naszym kraju. Dodatkowo obraz kultury Słowiańszczyzny zachodniej uzupełniają znaleziska pochodzące z obszarów północnej i zachodniej Polski.

Zabytkom na wystawie towarzyszą również fragmenty źródeł pisanych: kronik oraz żywotów świętych, pochodzące z okresu wczesnego średniowiecza, które opisywały słowiańszczyznę połabską z punktu widzenia ówczesnej sytuacji politycznej, kulturowej czy religijnej. Na ekspozycji można znaleźć również wiele ciekawostek o Słowianach Połabskich, ale również i o czasach w których żyli.

Wystawę można oglądać do 1 marca 2020 r.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.