http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Kryształowi” Joanny Opiat-Bojarskiej. Mocna seria o poznańskiej policji

Urodzona w Gnieźnie, obecnie związana z Poznaniem, autorka popularnych książek tym razem z impetem wkracza w świat polskiej policji. Nadużycia, porwania dla okupu, bliskie relacje z gangami, haracze i powiązania z klubem go-go… Oto uczta czytelnicza dla miłośników kryminałów i wysokiej dawki emocji. Autorka serii kryminalnej Joanna Opiat-Bojarska już 14 lipca zagości w Gnieźnie.


Seria „Kryształowi” z chirurgiczną dokładnością pokazuje rzeczywistość poznańskich antyterrorystów, którzy swoją pracę traktują jak największą misję. Uzależnieni od adrenaliny, w permanentnym stresie szukają drogi odreagowania w seksie, alkoholu, narkotykach i nielegalnych wyścigach samochodowych. Męski świat, w którym podczas akcji nie ma czasu na analizowanie. Tutaj jest czas tylko na reakcję. Obie części kryminalnej trylogii „Kryształowych” czyli „Świeża krew” i „Łatwy hajs” pokazują brutalny obraz polskiej policji, który w znacznym stopniu autorka pokazuje w oparciu o fakty. Kwestia moralności jest tutaj wielką niewiadomą, a czytelnik czuje się zdezorientowany i w emocjach przygląda się poczynaniom bohaterów.

Każdy z nich działa pod dużą presją i aby ratować własną skórę nie cofnie się przed nagięciem prawa. Marcin Letki, Łukasz Wejchert, Hubert Tobiszowski czy w końcu Paweł Dobrogowski to antyterroryści, którzy nie cofną się przed wykonaniem zadania SPAPU (Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji). Praca w policji całkowicie zdominowała ich życie i wpływa destrukcyjnie na relacje rodzinne. Może wódka nie leje się już strumieniami, jak to pokazał Patryk Vega w serialu „Pitbull”, ale nadal widzimy jak misja i zaangażowanie w sprawy zawodowe, wpływa na życie codzienne bohaterów. Zdrada, rozwód, strata najbliższych, silna depresja, seks bez zobowiązań, to cena jaką płacą policjanci. Realizacja zadania wciąż pozostaje najważniejsza.

W książce Kryształowi. „Świeża krew” pokazane są realia pracy elitarnego Biura Spraw Wewnętrznych i jego funkcjonariuszy, którzy nazwani są „kryształowymi”. To oni rozprawiają się z policjantami, którzy o etyce zawodowej dawno już zapomnieli. Ścieramy się z fabułą, która szokuje od samego początku. Nie ma tutaj narracji, która skupiona jest jednoznacznie na jednym bohaterze. Suma wydarzeń i całość fabuły wpływa na ocenę funkcjonowania działań policji, a rzeczywistość jest brutalna i nie pozostawia złudzeń.

W drugiej część serii „Kryształowi”. Łatwy hajs” konsekwentnie obserwujemy brutalny męski świat, w którym kobieta albo pokaże, że potrafi dominować, tak jak udaje się to Zofii Mazur, albo zostanie zepchnięta do roli seksualnej dekoracji. Mamy poznański światek klubów go-go, gdzie istnieje określona etykieta zachowań i ambitnego policjanta z krwi i kości Pawła Dobrogowskiego znów w działaniu. Prawdziwy, rozpędzony rollercoaster, który czytelnika wbija w fotel i z każdą przeczytaną stroną bardziej obnaża prawdziwe oblicze struktur polskiej policji. Autorka zasługuje na uznanie za precyzję w zrelacjonowaniu tego, czego nikt wcześniej nie odważył się powiedzieć o polskiej policji. Surowy, męski język, chłodna i bezkompromisowa ocena działań policji bez zbędnych opisów.

Książka godna polecenia każdemu, kto nie boi się mocnych wrażeń w kryminałach. Po przeczytaniu najnowszych książek Opiat-Bojearskiej zostaje przekonanie, że polski kryminał na pewno jest już w zupełnie innym miejscu, niż był jeszcze kilka lat temu.

Joanna Opiat-Bojarska, „Kryształowi. Świeża krew”, Muza SA 2018; Joanna Opiat-Bojarska, „Kryształowi. Łatwy hajs”, Muza SA 2019

Spotkanie z Joanną Opiat-Bojarską już w niedzielę, 14 lipca o godz. 18.00 w Gnieźnie, rozmowę poprowadzi Agnieszka Ziebarth z Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.
Miejsce spotkania: „Latarnia na Wenei”. Organizatorzy: Ośla Ławka oraz Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna.


Projekt „Latoś na Wenei” jest dofinansowany ze środków Narodowe Centrum Kultury w ramach projektu „Kultura-interwencje 2019”.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.