http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Komiks dla dorosłych - rozmowa o „Fun Home” Alison Bechdel

Wyróżniony Komiks dla dorosłych - rozmowa o „Fun Home” Alison Bechdel

Z niewyjaśnionych przyczyn część czytelniczego świata z niejakim przymrużeniem oka podchodzi do tematu komiksów, bo przecież komiksy są dla dzieci. Chcielibyśmy powiedzieć – nic bardziej mylnego. Są komiksy dla dorosłych a ich treść, przekaz, nawet forma - nijak się mają do literatury dziecięcej.


„Komiksowy” temat pojawił się przy okazji czerwcowej propozycji czytelniczej w Klubie Dyskusji o Książce. Bohaterką rozmowy została książka Alison Bechdel „Fun Home: tragikomiks rodzinny”.

Pojawienie się tytułu w 2009 r. rozpoczęło burzliwą i ważną dyskusję na temat przedmiotowego prezentowania kobiet w literaturze i wywołało spore zamieszanie w kulturalnym światku. Dla autorki, komiks był rodzajem terapii. Bardzo osobistą ilustracją rodzinnych relacji, głównie skupionych wokół ojca Bechdel. I jak łatwo się domyślić uznanie krytyków dla komiksu, nie miało przełożenia w uznaniu najbliższych. Zostało potraktowane jako atak na prywatną sferę życia rodziny.

W prowadzonej podczas spotkania dyskusji dominowały tematy związane z wpływem rodziny na kształtowanie się charakteru jednostki, potrzebie wsparcia i potrzebie „bycia sobą”, od realizacji której zależy nasze psychiczne zdrowie. Klubowicze rozmawiali także na temat trudności jakie niesie za sobą bycie „innym” w grupach rówieśniczych, pracowniczych, krewniaczych.

To jedynie część z obszernej liczby wątków jakie zainicjował tego wieczoru „Fun Home”.

Tytuł zyskał czytelnicze uznanie członków Klubu Dyskusji o Książce i za ich pośrednictwem możemy polecić go Państwu.

Zapowiadając powakacyjne wrześniowe spotkanie Klubu polecamy zapoznać się z najnowszą książką Mariusza Szczygła „Nie ma”, która będzie tematem rozmowy.

Na czas wakacji zostawiamy Państwa z życzeniami skutecznych działań skierowanych ku odprężaniu i relaksowi a także przygód z literaturą w tle.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.