http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zapomniana zbrodnia - Tiegenhof

Wyróżniony Zapomniana zbrodnia - Tiegenhof

Uniwersalne prawdy i dramaty przez pryzmat zapomnianej historii lokalnej pokaże  w swoim nowym przedstawieniu Teatr im. Aleksandra Fredry. Zbrodnie, które rodziły się w głowie obłąkanego Hitlera, nie były jedynie codziennością Berlina. T4 w gnieźnieńskiej Dziekance, przypomniane niedawno przez Karola Soberskiego w książce „Zapomniana zbrodnia”, to kanwa na której oplata swoją opowieść niemiecka reżyserka Martina Gredler. - Odwołujemy się w tej rezydencji do historii trudnej, historii zapomnianej, niezwykle uniwersalnej a jednocześnie bardzo lokalnej. Historia mordowania pacjentów szpitala Dziekanka to temat, który wpisany jest w świadomość gnieźnian, a jednocześnie jest jakimś tabu – powiedziała nam Joanna Nowak dyrektorka Teatru im. A. Fredry.


Pewnego rodzaju złamaniem tabu jest też fakt, że o tej trudnej historii, dwóch sąsiednich, zwłaszcza u nas w Wielkopolsce nacji opowiadają polscy aktorzy wspólnie z niemieckojęzycznymi artystkami. Reżyserka jest Niemka, Martina Gregler, a scenografią zajęła się Anna-Luisa Vieregge z Austrii. - Poznałyśmy tę trudną i bolesna historię, pacjentów szpitala Dziekanka, a jednocześnie zauważyłam, że ta historia podobnie jak szpital wypchnięta jest poza miasto, nie ma śladów pamiętania o tej zbrodni. To zderzenie pięknej architektury szpitala z tragedią sprawiło, że chciałam o tym opowiedzieć. Zauważyłam, ze nawet na terenie szpitala jest tylko mała tabliczka wspominająca o zbrodni – powiedziała Martina Grender – reżyserka.

- Kostiumy są pożółkłe i nieco wpadające w sepię, jak akta sprawy, które oglądałyśmy w szpitalu. Chciałyśmy też wykorzystać dziedziniec przed teatrem, po pierwsze bo jak wiemy to nowa przestrzeń i warto ja wykorzystać. Natomiast zapomnienie tej tragedii skłoniło nas do zainicjowania trochę symbolicznie tego spektaklu w centrum miasta – mówi scenografka Anna-Luisa Vieregge.

Spektakl będzie miał premierę już w sobotę, 15 czerwca o 19.00 na placu przed teatrem. To przedstawienie jest kolejnym odważnym głosem teatru. To widz jednak będzie budował w swojej głowie analogie do obecnej sytuacji w Europie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.