http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dzień Wolnej Sztuki - piastowskie obrazy

Wyróżniony Dzień Wolnej Sztuki - piastowskie obrazy

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie włączyło się w ogólnopolską akcję Dzień Wolnej Sztuki. W sobotnie południe do „wolnego” i powolnego zwiedzania wystawy przedstawiającej obrazy malarstwa przedstawiającego przede wszystkim piastowskie legendy.


Założenie było proste: w ciągu godziny zwiedzający przyglądali się się pięciu wybranym obrazom oglądając je powoli i w wolności. Zadaniem uczestników było zastanowić się, co dokładnie widzą? Jakie emocje wywołują w nich oglądane obrazy? W galerii na zwiedzających czekał Dariusz Stryniak, pracownik naukowy MPPP, który pomógł w „wolnym” oglądaniu.

Przy czym wolność była tu także odejściem od czytania obrazów akademickich w ściśle wyznaczony kanonem znaczeń i gestów kluczu. W niezwykle żywy ale też pełen namysłu sposób próbował zresztą skutecznie pobudzić do dyskusji i inspirować do myśli o tym co widać na obrazie lub warto dostrzec choć niekoniecznie rzuca się w oczy. Po godzinie porozmawiamy o wrażeniach i refleksjach.

W trakcie tegorocznego Dnia Wolnej Sztuki w MPPP zwiedzający uwolnili myślenie o wystawie „Piastów malowane dzieje”. Powolnie oglądano między innymi obraz Józef Peszka, „Mieczysław I podczas świętego obrzędu postrzyżyn odzyskuje wzrok”, własność Muzeum Narodowe w Warszawie, Leopolda Loefflera: „Portret Kazimierza Wielkiego” również własność Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Wojciecha Gersona, „Powrót jeńców polskich z litewskiej niewoli (Wiano królewny)”. Forma oraz sposób prowadzenia Dariusza Stryniaka przypadły publiczności do gustu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.