http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Via Musaei. Mente et Labore. 50 lat Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”

Wyróżniony „Via Musaei. Mente et Labore. 50 lat Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”

W Małym Skansenie (przy przeprawie na Ostrów Lednicki) Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy 26 kwietnia otwarta została wystawa jubileuszowa pt. „Via Musaei. Mente et Labore. 50 lat Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy”.


Na wystawie przedstawione zostanie nie tylko 50 lat historii muzeum, ale opowiemy również o wcześniejszych dziejach badań na Ostrowie Lednickim i opiece nad tym miejscem, począwszy od XIX wieku i starań hrabiego Albina Węsierskiego, poprzez okres międzywojenny i czasy powojenne, kiedy to już z pełną świadomością przygotowywano się do utworzenia placówki muzealnej, której zadaniem ma być troska o dziedzictwo Ostrowa Lednickiego.

Wystawa będzie opowiadać o rozmaitych aspektach dziejów muzeum. Na te aspekty składa się rozwój i rozbudowa placówki, działalność naukowa, odkrycia i badania, wydarzenia i imprezy kulturalne, ale także codzienność pracowników i zwiedzających. Jednym z celów wystawy jest ukazanie różnorodności działań muzeum. Na wystawie będą zaprezentowane unikalne materiały archiwalne, w znacznej części dotąd nie publikowane. Będą to materiały pochodzące z Archiwum Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, ale także z innych instytucji i archiwów.

Z całą pewnością do najciekawszych materiałów należy plan katastralny z I połowy XIX wieku z Ostrowem Lednickim, będący najstarszym znanym planem uwzględniającym tą wyspę, który będzie prezentowany po raz pierwszy na wystawie. Serdecznie zapraszamy. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.