http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dawid Jung, gnieźnieński poeta z prestiżową nagrodą Identitas

Wyróżniony fot. Identitas fot. Identitas

Dawid Jung, poeta, regionalista, wydawca i krytyk literacki z Gniezna otrzymał Nagrodę Specjalną Identitas za tomik poezji „Glosy” wydany przez Gnieźnieńską Konfraternie Teatralną. Nagroda Literacka i Historyczna Identitas to istotne polskie wyróżnienie dla monografii historycznych oraz prac z zakresu humanistyki i literatury pięknej. Przyznawane jest w dwóch kategoriach jako Nagroda Historyczna i jako Nagroda Literacka. Konkurs organizuje Fundacja Identitas.


„Glosy” to tomik poezji Dawida Junga wraz z tytułowymi glosami, to właśnie w nich zawarta jest niezwykle osobista narracja łącząca historie: miasta, rodzinne i towarzyskie, których punktem styku jest Gniezno. W glosach pojawiają się także ludzie tego miasta, co daje niezwykły pryzmat, ukazuje miasto średniej wielkości z ogromną historią jakim jest Gniezno, jako pewną uniwersalną figurę – być może diagnozę Polski niemetropolitalnej, Polski miast i miasteczek i ludzi.

Choć „Glosy” są książką bardzo osobistą zawieszoną pomiędzy pożegnaniem z miastem, miejscem a Kadiszem – i to sprawia, że jest to momentami gorzka książka, jest w niej jakaś nadzieja. Ten właśnie tomik stawia Dawida Junga wśród bardzo poważnych, ważnych polskich poetów. To bodaj największy sukces poezji wywodzącej się z Gniezna w XXI wieku.

O samej książce pisaliśmy jeszcze gdy nie była ukończona, ze będzie to niezwykle ważna książka poetycka. Ważna nie dla Gniezna, a dla polskiej poezji, to może jednak być także pewne katharsis miasta, poprzez opłakiwanie lub wypłakiwanie smutku ulic, ludzi i historii rodzinnych i miejskich. Przede wszystkim dzięki tej niemal szalonej potrzebie pamiętania o poetach i nie tylko, tak bardzo zapominanych przez miasto. - Statuetka Identitas trafia do Poety – niejako w podziękowaniu za kunszt poetycki i za tematy w tejże poezji podejmowane. Za wiersze organicznie związane z Gnieznem i artystami, po których śladach Poeta stąpa. Za tę desperacką niekiedy próbę ocalenia pamięci o przodkach, którzy tam właśnie żyli, kochali i mierzyli się ze Słowem – mówiła w laudacji Renata Chołuj przewodnicząca jury.

Już dziś planowane jest spotkanie autorskie z Dawidem Jungiem w ramach Interaktywnego Muzeum Gniezna, szczegóły podamy wkrótce. Autorowi z całego serca gratulujemy.

2 komentarzy

  • aldo
    aldo piątek, 08, marzec 2019 12:46 Link do komentarza Raportuj

    Gratulacje, dla pana Dawida i wydawcy, mam nadzieję, że Konfraternia Teatralna będzie powracać. Czuję dumę z tego, że tu mieszkam.

  • Łyżka Mleka
    Łyżka Mleka piątek, 08, marzec 2019 12:02 Link do komentarza Raportuj

    Pan Dawid Jung jest Laureatem II Konkursu Poetyckiego im. Rodziny Wiłkomirskich (1.10.2016 r. Kalisz) gdzie zdobył I miejsce, o czym zapewne nieliczni gnieźnianie wiedzą

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.