http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zespół tańców dawnych Firlej – rusza w MOK-u

Wyróżniony Zespół tańców dawnych Firlej – rusza w MOK-u

Mikołaj Woźniak, jedyny w tym momencie dudziarz gnieźnieński, który kontynuuje tradycje Leona Galińskiego, znany jest też ze swej działalności na polu muzyki dawnej. Dziś podczas konferencji prasowej w Miejskim Ośrodku Kultury informował o utworzeniu nowej grupy w ramach swojej działalności w MOK-u.


- Mikołaj Woźniak, pojawił się w przestrzeni MOK-u ze swoimi pomysłami mniej więcej rok po tym jak zostałem dyrektorem Ośrodka, i tak od tego czasu współdziałamy, a ta nowa inicjatywa jako nowa propozycja MOK-u wydaje się atrakcyjna, zwłaszcza, ze w naszej ofercie jest trochę propozycji o charakterze historycznym – powiedział nam Dariusz Pilak.

O samej grupie Firlej mówił już Mikołaj Woźniak wraz z instruktorką tańca Iwona Piechocką Jóźwiak. - Wydaje mi się,  że taka grupa ma w Gnieźnie spore szanse, bo co najmniej dwie duże imprezy w mieście czekają na taki zespół. Zespół tańców dawnych spokojnie może być częścią Międzynarodowego Dnia Tańca, ale tez na taka formacje jest spore zapotrzebowanie na największej gnieźnieńskiej imprezie historyczno-turystycznej jaką jest Koronacja Królewska. Cieszy mnie wsparcie pani Iwony Piechockiej – Jóźwiak, bo to jest fachowa osoba jeśli chodzi o taniec. Będę mógł rzecz jasna również zajmując się tańcem więcej uwagi poświęcać stronie muzycznej – mówi Mikołaj Woźniak.

Choć grupa już się spotyka i stanowi zalążek, pierwsze otwarte spotkanie 4 lutego w MOK-u o godzinie 18.30. - Chodziło o wybranie nazwy jako tańca, który niegdyś w Polsce rzeczywiście tańczono. Firlej to jeden z tańców popularnych kiedyś w Polsce tańczony głównie w XVI wieku Stąd nazwa – wyjaśnił nam Mikołaj Woźniak.

Miłośnikom tańca i historii polecamy tę propozycję MOK-u.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.