http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Powstanie Wielkopolskie komiksem napisane

Wyróżniony Powstanie Wielkopolskie komiksem napisane

W Starostwie Powiatowym w Gnieźnie odbyła się dzisiaj premiera książki Jarosława Grygucia pt. „Jak Wielkopolanie wywalczyli niepodległość?”, która została wydana z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Celem tej pozycji jest przede wszystkim edukacja dzieci w temacie zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego oraz propagowanie historii i miejsc naszego regionu, które są bezpośrednio związane są z powstaniem.


Starosta Piotr Gruszczyński, podkreślając że ta pozycja jest dużym wkładem w podtrzymywanie historii poprzez najmłodszych oraz w uświadamiania społeczeństwa w temacie Powstania Wielkopolskiego. - Kiedy mieliśmy okazję uczyć się historii w szkole podstawowej i średniej, w mojej ocenie i nie tylko, to Powstanie Wielkopolskie było całkowicie zaniedbywane. Jako przykład dużo możemy mówić na temat powstań przegranych - listopadowe, styczniowe. Pamiętam tą tematykę poruszaną na poszczególnych lekcjach historii, natomiast Powstanie Wielkopolskie było całkowicie zmarginalizowane. Cieszę się, że od wielu lat samorządy, myślę tu o samorządach lokalnych czy o samorządzie województwa wielkopolskiego, kładą nacisk i presję, żeby jak to się mówi „po sportowemu” - z dumą wybrnąć i powiedzieć: to my Wielkopolanie, nie otrzymaliśmy tej niepodległości w jakimkolwiek spadku, ale sami to wywalczyliśmy – mówi starosta.

O kulisach powstawania książki oraz jej specyfice opowiada Jarosław Gryguć, gnieźnieński artysta-plastyk, autor wielu książek popularyzujących wiedzę historyczną m.in. pozycje z cyklu: „Tu powstała Polska”: - Postanowiłem tę książeczkę trochę odróżnić od tamtych serii. W tej ilustracje wykonane są w stylu komiksowym zamiast akwarel jak w poprzednich książkach tak żeby ta książka wyróżniała się na tle książek o wczesnym średniowieczu – zaznacza J. Gryguć. - Druga rzecz to pomysł na treść tej książki. Gdy rok temu zabierałem się za pracę nad nią wiedziałem o Powstaniu Wielkopolskim tyle co przeciętny mieszkaniec regionu, czyli niewiele. Czytając o Powstaniu Wielkopolskim starałem się zwracać uwagę na ciekawostki, na rzeczy, które mnie zaciekawiły, wywołały we mnie emocje. Stwierdziłem, że skoro takie rzeczy mnie zaciekawiły to będą one również ciekawe dla czytelnika. Starałem się opowiedzieć za pomocą ciekawostek, anegdot, żeby jak najbardziej przykuć uwagę szczególnie, że książka jest skierowana dla dzieci. Pominąłem kontekst polityczny, uznałem, że nie da się tego w ogóle poruszyć. Sytuacja wtedy była tak dynamiczna - to co było aktualne w listopadzie już w grudniu było nieaktualne. Cały kontekst polityczny został pominięty. Skupiłem się na bohaterach ziemi gnieźnieńskiej.

Wspomniany fakt, że ilustracje są wykonane w stylu komiksowym sprawia, że książka jest bardziej przystępna w odbiorze dla najmłodszych osób. Takie czynniki jak ciekawostki, anegdoty oraz brak skomplikowanego kontekstu politycznego umożliwiają łatwiejsze przyswojenie cennej wiedzy.

Z kolei Tomasz Budasz, prezydent Gniezna podkreślił, że współpraca samorządów, powstanie książki oraz wspólne obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego mają wymiar tej samej wspólnoty, która towarzyszyła ludziom w momencie wybuchu powstania. - Chciałbym powiedzieć ważną rzecz - stulecie Powstania Wielkopolskiego było przez nas wszystkich obchodzone, przez wszystkie gminy i Powiat Gniezno ponad podziałami. Spotkaliśmy się na tych wszystkich uroczystościach wspólnie razem - to jest ważne, ten wymiar wspólnoty tak jak 100 lat temu stając do Powstania nikt nie patrzył z jakiego jest stanu, partii czy wyznania. Wszyscy razem stanęli, i dziś też mamy ten sam przykład – uważa T. Budasz.

Ponadto prezydent zapowiedział zaproszenie wszystkich szkół do przeczytania książki oraz odwiedzenia Domu Powstańca Wielkopolskiego w Starym Ratuszu w Gnieźnie.

O ważnej funkcji łączenia pokoleń dzięki najnowszej książce J. Grygucia wspomniała natomiast radna powiatowa Ewa Mądra z Łubowa: - Uważam, że ta książka łączy pokolenia. Jest napisana dla dzieci, ale też i dla dorosłych. Dzieci mogą usiąść z rodzicami, z dziadkami i analizować  mapę. Dzieci umiejscawiają się na tej mapie i mogą szukać wspólnych wspomnień poprzez zadawanie pytań, poprzez odszukiwanie pamiątek takich jak zdjęcia czy listy, bo też spotkałam się z taką sytuacją. Młode pokolenie szuka tej przeszłości, ale to też zależne będzie od ludzi dorosłych. Historia to nauka o przeszłości, ale opiera się także na historii naszych rodzin. Wtedy na tej bazie budujemy historię naszego państwa.

Pozycja została wydana dzięki współpracy Miasta Gniezna, Powiatu Gnieźnieńskiego oraz gmin: Kłecko, Łubowo, Niechanowo, Mieleszyn, Powidz, Trzemeszno i Witkowo.

Książka „Jak Wielkopolanie wywalczyli niepodległość?” wyszła w nakładzie 2700 sztuk. Nabyć ją można w Księgarni Archidiecezjalnej przy ul. Tumskiej 7 w Gnieźnie oraz w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Gnieźnie przy ul. Rynek 14.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.