http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy” w Starym Ratuszu

  • Napisane przez Jarosław Mikołajczyk
  • Dział: Kultura
  • 0 komentarzy
Wyróżniony Fot. Urząd Miejski w Gnieźnie Fot. Urząd Miejski w Gnieźnie

- „Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy” w wykonaniu Katarzyny Stroińskiej-Sierant (gnieźnianki) z zespołem był pierwszym koncertem jaki odbył się w nowym – Starym Ratuszu – powiedziała nam Marta Pacak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. Ten pierwszy koncert w nowym miejscu kultury związany był z 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego.


Trzeba też wyraźnie zaznaczyć, że kiedy booking koncertu nastąpił, nikt jeszcze nie planował, niewiele wcześniej koncertu składu Katarzyny Stroińskiej–Sierant w zestawieniu kolędowym. Mimo tego, że praktycznie dzień wcześniej pianistka wraz z Swing & Classic Quartet zagrała repertuar kolędowy w gnieźnieńskiej Farze, nieco inny charakter programu sprawił, że słuchacze nie byli znużeni.

- „Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy” to projekt składający się z nowoczesnych opracowań ludowych melodii regionu Wielkopolski. Ideą jego powstania było pragnienie upowszechniania tradycyjnych elementów kultury naszego regionu i ich wykorzystanie w celu tworzenia współczesnych form wypowiedzi artystycznych – dodaje Marta Pacak.

To był dobry koncert na zamknięcie niezwykle obfitego dnia wypełnionego obchodami 100. rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Sprawdziło się także nowe miejsce koncertowe idealne dla przedsięwzięć kameralnych. Ci z gnieźnian, którzy zdecydowali się przyjść w ten szczególny wieczór do Ratusza mieli okazję, obok otwartego Domu Powstańca Wielkopolskiego, zobaczyć kolejne pomieszczenie Ratusza po rewitalizacji. - „Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy” są dziełem zainspirowanym folklorem regionu Wielkopolski, łączą prostotę ludowego tworzywa z ciekawymi pomysłami aranżacyjnymi i profesjonalnym wykonawstwem – podkreśla M. Pacak.

Można powiedzieć, że to jeden z niewielu projektów poza „Dagadaną” łączący elementy folkloru wielkopolskiego z jazzem. Pewnie jedyny stricte jazzowy i jedyny tak szeroki repertuarowo.

Koncert był kulturalnym dopełnieniem bardzo różnorodnego programu 100. rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie. Koncert odbył się w ramach projektu „Dom Powstańca Wielkopolskiego” Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Fot. Urząd Miejski w Gnieźni

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.