http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dom Powstańca Wielkopolskiego otwarty!

Wyróżniony Dom Powstańca Wielkopolskiego otwarty!

W piątkowe przedpołudnie otwarty został Domu Powstańca Wielkopolskiego zlokalizowany w Starym Ratuszu przy ul. Chrobrego w Gnieźnie. Do tej nowej placówki trafiły pamiątki z likwidowanego gimnazjum przy ulicy Pocztowej, a także pamiątki powstańcze przyniesione przez mieszkańców Gniezna i okolic. To miejsce od dziś będzie nowym punktem na mapie turystycznej naszego miasta, a do jego odwiedzenie zachęcamy wszystkich w ten weekend.


Dziś została zorganizowana uroczysta inauguracja tej nowej izby pamięci, która odtąd będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców i grup szkolnych, a także turystów w Starym Ratuszu i co ważne wejście do niego prowadzi przez podwórze od ulicy Rzeźnickiej. – Dziś rocznica 100-lecia rozpoczęcia odzyskiwania niepodległości przez Wielkopolan i data wybuchu powstania wielkopolskiego w Gnieźnie, a także dzień, kiedy chcemy pokazać szerszemu społeczeństwu te wszystkie pamiątki, które mamy po tych powstańcach i stąd kieruję moje ogromne podziękowania dla rodzin, które przekazały niektóre pamiątki – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

– Taka ekspozycja nie może być nudna i to jest bardzo dynamiczna ekspozycja, która została uzupełniona o nowe elementy, m. in. elementy multimedialne, a dosłownie z okien tego budynku 100 lat temu można było obserwować, jak przed fabryką Bolesława Kasprowicza wybucha powstanie, bo tam przecież zbierali się wtedy powstańcy z Gniezna – dodaje T. Budasz.

Dzisiejszej uroczystości towarzyszyła zresztą bardzo zgrabnie odtworzona aktorska inscenizacja narady powstańczej w domu właściciela słynnej wytwórni wyrobów spirytusowych Bolesława Kasprowicza ze współorganizatorem walk powstańczych Zygmuntem Kittelem. Po niej dopiero goście zaczęli oglądać zgromadzone w Domu Powstańca pamiątki, dokumenty i multimedia oraz plansze historyczne z rysunkami Jarosława Grygucia.

Projekt utworzenia takiego małego muzeum w Starym Ratuszu został zainicjowany rok temu. – Rok minął właśnie od momentu pisania projektu po jego realizację. Ostatnie miesiące i tygodnie były bardzo pracowite, bo zostały przekazane nam pamiątki z Gimnazjum nr 2, które staraliśmy się tutaj w godny sposób wyeksponować, ale także nowi darczyńcy się pojawili, którzy nam zaufali i pozwolili wyeksponować ich rodzinne pamiątki. Chcieliśmy jednocześnie, żeby wszystko miało wymiar edukacyjny i żeby nasz Dom Powstańca w Gnieźnie był połączeniem tradycji z nowoczesnością i mam nadzieję, że to widać na kolorowych ilustracjach i w multimediach – opowiada Marta Pacak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

– Na początku rzeczywiście to wyglądało dość mizernie, ale ogłosiliśmy w sierpniu apel skierowany do mieszkańców i różne osoby zaczęły się zgłaszać do nas ze swoimi pamiątkami. W ostatnich tygodniach pozyskaliśmy m. in. takie przedmioty użytku codziennego, jak ołówek oficerski czy zapalniczki. Myślę, że to jest ciekawe połączenie z takimi eksponatami, jak szable i bagnet. Zachęcamy wszystkich do zwiedzania – zaprasza M. Pacak.

Na otwarcie Domu Powstańca w Gnieźnie przybyło dziś wielu gości, wśród których spotkaliśmy Prymasa Polski. – To miejsce świadczy o naszej tożsamości, o naszej miłości do ojczyzny i świadczy przede wszystkim o tym, że pamiętamy i że chcemy tę pamięć kultywować, nie chcemy zapominać o tym zrywie powstańczym, który tutaj przyniósł nam wolność. Myślę, że ten Dom Powstańca jest takim widocznym znakiem i miejscem, a którym będziemy się także tej pamięci uczyć – powiedział abp Wojciech Polak  metropolita gnieźnieński i Prymas Polski.

W piątek ekspozycja będzie dostępna do godz. 19.00 a w sobotę i niedzielę w godz. 11.00 – 16.00.

2 komentarzy

  • eliasz
    eliasz wtorek, 01, styczeń 2019 18:21 Link do komentarza Raportuj

    Przecież to "muzeum" powstało z publicznych pieniędzy,więc nikogo nie będzie obchodzić frekwencja. Chodzi o rozdanie kilku(nastu) etacików i polityczny szpan kilku tzw."polityków".

  • ciekawy
    ciekawy poniedziałek, 31, grudzień 2018 11:38 Link do komentarza Raportuj

    Zobaczymy, ile wycieczek przyjeżdżających do Gniezna pokusi się na zwiedzenie tego muzeum ??? Czy zatrzyma wycieczki ten "dom powstańca" choć na godzinę dłużej w Gnieźnie ?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.