http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Skarby, tajemnice, zbrodnie... W Rogowie o książkach Karola Soberskiego

Wyróżniony Skarby, tajemnice, zbrodnie... W Rogowie o książkach Karola Soberskiego

Ponad dwie godziny trwało wczorajsze spotkanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rogowie w trakcie którego Karol Soberski opowiadał o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski i Pałuk w oparciu o swoje książki „Skarb Dziedzica” i Zapomniana zbrodnia”. Nie zabrakło też historii związanych z jego najnowszą książką pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”.


Nadkomplet miłośników dobrej książki, czyli blisko 30 osób, przyszło wczoraj późnym popołudniem na spotkanie autorskie z Karolem Soberskim do Gminnej Biblioteki Publicznej w Rogowie. Autora książek „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia” i „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” powitała Alina Rogowa, kierownik biblioteki, która przybliżyła zebranym postać gościa wieczoru.

- Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii, przewodnik po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego oraz żnińskiego. Właściciel portali informacjelokalne.pl, turystykalokalna.pl i kwartalnika „Turystyka Lokalna – Wielkopolska – Kujawy – Pałuki”. Autor przewodników turystycznych oraz współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” - mówi kierownik biblioteki. - Dzisiaj pan Karol w podróż w głąb dziejów naszego regionu – dodaje.

Następnie K. Soberski przez blisko godzinę opowiadał o życiu i działalności głównego bohatera książki „Skarb Dziedzica” – Franciszka Saskowskiego, dziedzica Popowa Ignacewa, jak i o odkryciach dokonanych przez tego właściciela ziemskiego na pograniczu Wielkopolski i Pałuk. Nie zabrakło odniesień do Rogowa i okolic.

- Powodów napisania książki „Skarb Dziedzica” jest kilka. Pierwszy to fakt, że swoje dzieciństwo, czyli najpiękniejsze lata, spędziłem w pałacu wybudowanym przez Franciszka Saskowskiego. Miałem więc okazję spacerować po tych samych ścieżkach, po których chodził Franciszek Saskowski. Jednak najważniejszy powód powstania książki jest taki, że poprzez tę pozycję chciałem wyciągnąć z otchłani zapomnienia tę wielką postać, człowieka wielkiego formatu, a takim bez wątpienia był Franciszek Saskowski, który po II wojnie światowej został wymazany z kart historii. Tą książką chce mu przywrócić należny szacunek – wyjaśnia K. Soberski.

K. Soberski opowiedział również o największym dziele stworzonym przez F. Saskowskiego, czyli o wybudowaniu przez niego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Popowie Ignacewie. - O tej budowie rozpisywały się bardzo szeroko ogólnopolskie gazety w latach 30-tych XX wieku. Było to niezwykłe wydarzenia, bo w historii Polski tego okresu trudno znaleźć podobny przypadek, by dziedzic za własne pieniądze wybudował i wyposażył tak okazałą świątynię – zaznacza.

Autor „Skarbu Dziedzica” wspomniał też o wydarzeniach, które opisał w książce, a których głównym mianownikiem był Franciszek Saskowski. - To był „człowiek orkiestra”, a jego dokonania to idealny scenariusz na doskonały kryminał historyczny, gdzie są zarówno skarby, tajemnice, zbrodnie i sensacje - wskazuje K. Soberski.

W dalszej części spotkania mowa była o drugiej książce pt. „Zapomniana zbrodnia” i niemieckiej akcji „T4”, czyli mordowaniu pacjentów szpitali psychiatrycznych. K. Soberski przybliżył te wydarzenia poprzez historię odkrycia, którego dokonał w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce, gdzie odnalezione zostały masowe groby pomordowanych w 1942 roku pacjentów szpitala „Dziekanka”. - Niemcy w czasie II wojny światowej zamordowali, oficjalnie, ponad 3600 pacjentów „Dziekanki”, aczkolwiek  nie może wykluczyć, że jest to liczba nawet dwukrotnie zaniżona – zaznacza K. Soberski. Temat ten bardzo poruszył zebranych w czytelnik biblioteki w Rogowie.

Na koniec spotkania K. Soberski wspomniał również o swojej najnowszej książce pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, opowiedział o historii tego pałacu, jego budowniczym i wydarzeniach, które rozgrywały się w tej rezydencji w czasie II wojny światowej.

Spotkanie tradycyjnie zakończyło się dedykacjami wpisywanymi w książki „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia” i „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” oraz pamiątkowymi fotografiami.

Ostatnio zmienianysobota, 28 kwiecień 2018 13:37

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.