http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Tajemniczy Pałac Zakrzewo” przenosi nas do świata, który przeminął

Wyróżniony „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” przenosi nas do świata, który przeminął

Jak już informowaliśmy, premiera książki Karola Soberskiego pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” odbywała się przez dwa dni w zespole pałacowo-parkowym w Zakrzewie i zebrała licznych gości, łącznie ponad 320 osób. Niedzielna odsłona przywiodła do pałacu ponad 170 osób, które z uwagą i zainteresowaniem przysłuchiwały się opowieściom autora. K. Soberski podczas spotkania przybliżył swoim czytelnikom zagadki zabytkowego pałacu, jak również zwracał szczególną uwagę na losy i dzieje właścicieli tego niezwykłego miejsca. Spotkanie, które rozpoczęło się o godz. 14.00 trwało blisko 5 godzin.


Sala wypełniona po brzegi, magia niezwykłego miejsca i przybliżenie historii losów pałacu - podczas niedzielnego popołudnia każdy z nas mógł poczuć tę tajemniczość i dowiedzieć się co działo się w tym cudownym pałacu w Zakrzewie. Warto zacząć od początku - został on wybudowany w roku 1872 przez hrabiego Albina Węsierskiego. Dodatkowego uroku tej rezydencji dodaje 15-hektarowy park.

„Tajemniczy Pałac Zakrzewo” jest już trzecią książką Karola Soberskiego. Poprzednimi publikacjami, które się pojawiły były „Skarb Dziedzica” wydana przed dziesięcioma miesiącami oraz „Zapomniana zbrodnia”. Trzecia wydana pozycja skupia się przede wszystkim na zagadkowym charakterze pałacu w Zakrzewie i historii związanej z jego dziejami na przestrzeni XIX wieku i XX wieku.

Autor podkreśla, że jest dumny z przybliżenia historii pałacu w Zakrzewie. - Jestem szczęśliwy, że książka została opublikowana. Napisałem ją w ciągu jednego miesiąca, jednak samo gromadzenie niezbędnych materiałów zajęło pięć lat. Pojawiło się wiele wspomnień i miłych wzruszeń – mówi K. Soberski i dodaje, że wiele informacji wykorzystanych do książki otrzymał od prawnuczki A. Węsierskiego, dzisiaj już 99-letniej Marii Pągowskiej, która była na sobotniej odsłonie premiery książki.

Mecenasem książki jest Bank Zachodni WBK. Zdaniem Sławomira Strużyka, dyrektora regionalnego Banku Zachodniego WBK w Gnieźnie, książki Karola Soberskiego zaskakują w szczególności jego determinacją w znajdowaniu interesujących miejsc w naszym regionie, a także odgadywaniem ich tajemnic. - Pan Karol Soberski to niezwykły pasjonata, doskonały dziennikarz i każda pozycja książkowa, którą on wydaje jest naprawdę niezwykła. Ja z przyjemnością czekam na przeczytanie tej najnowszej jego książki pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” - przyznaje.

Współpraca pomiędzy autorem książki a Bankiem Zachodnim WBK przebiega wzorcowo, dlatego też warto wspierać takie wydarzenia jak dzisiejsza promocja książki „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”. - My jako Bank Zachodni WBK, który jest właścicielem tego pałacu chcemy rozwijać i przybliżać tę znakomitą historię mieszkańcom regionu. Dla nas jest bardzo istotne, aby być solidnym partnerem i jednocześnie organizować wspólnie takie przedsięwzięcia kulturalne, jak te biznesowe – podkreśla S. Stróżyk.

Po wysłuchaniu opowieści o książce, goście premiery udali się na poczęstunek do pałacu. Niezwykłością całego wydarzenia była możliwość zwiedzenia pałacu oraz parku przez zgromadzonych gości, a przewodnikiem był K. Soberski.

Wśród gości niedzielnej odsłony premiery książki był także Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. - Na długo przed ostatecznym złożeniem najnowszej książki pana redaktora Karola Soberskiego wielokrotnie rozmawialiśmy na temat konieczności odkrywania i ukazywania, przykrytych kurzem historii, cennych miejsc naszego powiatu - powiedział tuż po zakończeniu promocji książki Marcin Makohoński. - Pałac w Zakrzewie nie tylko tajemniczy ale i niedostępny na co dzień dla turysty, dostaje nowego światła na łamach wydanej publikacji. To kolejna perła powiatu gnieźnieńskiego, która doczekała się literackiej aranżacji skomponowanej z historycznych dokumentów, archiwalnych fotografii, wspomnień bywalców i sąsiadów. Dla mnie, jako historyka, niezwykle ciekawie zapowiada się dziewiętnastowieczny wycinek historii dzisiejszego zabytku i ludzi, którzy go zamieszkiwali. Cieszę się, że już po raz trzeci Starostwo Powiatowe w Gnieźnie mogło wesprzeć wydanie książki autorstwa Karola Soberskiego, a tym samym dołożyć kolejną cegiełkę do budowania wyśmienitego i nieco niedocenianego dziedzictwa powiatu gnieźnieńskiego, który swoim historycznym i kulturowym dorobkiem ma szansę godnie konkurować z najwspanialszymi zabytkami regionu. Gratuluję autorowi i już teraz z niecierpliwością czekam na kolejną pozycję, przy której powstawaniu również chciałbym, jako Powiat, współpracować - dodaje M. Makohoński.

Promocja książki, która odbyła się w tak uroczym miejscu jeszcze bardziej zbliżyła czytelników do przedstawionych w niej historii. Po wejściu do pałacu można było poczuć, zobaczyć czy dotknąć choć namiastkę magii tamtych lat. Wnętrza pałacu wypełnione przez XIX-wieczne meble przenosiły nas w zupełnie inny, nieznany nam dzisiaj świat. Świat o którym opowiada najnowsza książka K. Soberskiego.

Długie kolejki, które tworzyły się w pałacowych salonach po zdobycie autografu czy dedykacji były dowodem uznania owocnej pracy Karola Soberskiego.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 09 październik 2017 17:48

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.