http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/dazzle.png?_t=1591455267

Magiczna premiera książki „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”

Wyróżniony Magiczna premiera książki „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”

Przez dwa dnia zespół pałacowo-parkowy w Zakrzewie koło Kłecka wypełniony był miłośnikami historii i książek Karola Soberskiego. Dwudniowa premiera jego najnowszej pozycji „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” przyciągnęła ponad 320 osób spragnionych dobrej książki o historii tego najpiękniejszego w regionie pałacu.


Sobotnie spotkanie w zespole pałacowo-parkowym w Zakrzewie – które zgromadziło ponad 150 osób (w niedzielę przyjechało 170 osób) – gdzie mieści się Centrum Szkoleniowe Banku Zachodniego WBK otworzyła Diana Matłosz-Blige, kierująca tym obiektem. Potem spotkanie z autorem książki „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” poprowadził Dawid Jung, redaktor naczelny „Zeszytów Poetyckich”.

Pierwsza odsłona dwudniowej premiery książki Karola Soberskiego zgromadziła także rodzinę budowniczego pałacu hr. Albina Węsierskiego – obecna była jego 99-letnią prawnuczka Maria Pągowska (której K. Soberski wręczył bukiet czerwonych róż) z córkami i wnukiem oraz rodzinę ostatniego właściciela Zakrzewa – Stanisława Chełmickiego – jego wnuków z Bydgoszczy i Zielonej Góry!

- Zespół pałacowo-parkowy w Zakrzewie w gminie Kłecko, wybudowany w 1872 roku to jeden z najpiękniejszych pałaców w Wielkopolsce. Jednocześnie to obiekt, który do dzisiaj skrywa wiele tajemnic, skarbów i niewyjaśnionych historii. Dlatego zdecydowałem się napisać tę książkę, by odsłonić te wszystkie zagadki – mówi K. Soberski.

Jak podkreśla autor książki w tej publikacji przedstawione zostały nieznane, ale fascynujące fakty z historii pałacu, począwszy od XIX a skończywszy na latach współczesnych. W książce jest mowa m.in. o ukrytych skarbach z początku XX wieku, o dziełach sztuki znajdujących się w tym „Wielkopolskim Wersalu”, jak i tajemniczych wydarzeniach, które rozgrywały się w pałacu w czasie II wojny światowej. Są też pałacowe sekrety i legendy związanych z tym przepięknym obiektem.

- Moja książka jest wzbogacona licznymi wspomnieniami osób przebywających w pałacu w okresie międzywojennym, w tym obecnej tutaj dzisiaj prawnuczki budowniczego pałacu hr. Albina Węsierskiego, pani Marii i wspomnieniami wnuków ostatniego przedwojennego właściciela - Stanisława Chełmickiego. Są też wspomnienia i zdjęcia znajdujące się w posiadaniu mieszkańców Zakrzewa, Gorzuchowa i innych miejscowości, mieszkańców do których udało mi się dotrzeć – zaznacza K. Soberski i każdej z tych osób wręczył autorski egzemplarz książki z dedykacją.

- Jest to pierwsza na rynku wydawniczym książka poświęcona niezwykłej historii tego pałacu, ponieważ nikt wcześniej nie podjął się trudu opisania wydarzeń związanych z zespołem pałacowo-parkowym w Zakrzewie – zaznacza D. Jung, prowadzący spotkanie.

„Tajemniczy Pałac Zakrzewo” to już trzecia książka wydana przez K. Soberskiego w ostatnich 10 miesiącach. Wcześniej, w listopadzie 2016 roku ukazała się jego debiutancka książka pt. „Skarb Dziedzica”, a w czerwcu 2017 r. kolejna książka pt. „Zapomniana zbrodnia”.

Na koniec sobotniego spotkania, trwającego ponad godzinę, K. Soberski wręczył autorskie egzemplarze książki także instytucjom i firmom, które wsparły finansowo wydanie tej pozycji. Są to: Bank Zachodni WBK, który objął tytułu Mecenasa Książki, a także samorządy: Powiat Gnieźnieński (obecny był wicestarosta Jerzy Berlik) i Gmina Kiszkowo (obecny był wójt Tadeusz Bąkowski) oraz firmy: Centrum Wyposażenia Wnętrz GOJA z Gniezna (obecny był Jan Gąsior), Przedsiębiorstwo HENBUD z Kłecka (obecny był właściciel Henryk Kaczor), LNB – Wytwórnia Premiksów z Kiszkowa, firma INTER-LERS z Kłecka, Drukarnia Majorczyk z Gniezna i Pracownia Architektoniczno-Budowlana DICK-BUD z Gniezna. Wsparcia przy wydaniu książki udzieliły też: Nadleśnictwo Gniezno i Centrum Kultury „Scena to dziwna” z Gniezna. Książkę wsparł także Jan Borkowicz z Michalczy.

Po tych podziękowaniach sponsorzy, jak i osoby, które udostępniły wspomnienia oraz zdjęcia do książki zostały uwiecznione na pamiątkowej fotografii (prezentujemy ją w czołówce tego artykułu).

Na zakończenie spotkania był czas na kwiaty i upominki dla autora książki oraz gratulacje od Prezydenta Miasta Gniezna, Burmistrza Gminy Kłecko, Poseł Pauliny Hennig-Kloski i dyrektorów Centrum Kultury eSTeDe i MOK-u.

Po spotkaniu, odbywającym się w największej sali zespołu pałacowo-parkowego, wszyscy przeszli do sali jadalnej pałacu na słodki poczęstunek, po którym był czas na uzyskanie dedykacji od autora książki.

Pierwszy dzień premiery zakończył się zwiedzaniem (dla chętnych) parku i pałacu, po których oprowadzał K. Soberski. Magia pałacu, urok książki na wszystkich zrobił niesamowite wrażenie! Sobotnie spotkanie, które rozpoczęło się o godz. 15.00 zakończyło się o godz. 20.00. gdy ostatni goście opuścili pałac w Zakrzewie.

Relacja z drugiego dnia premiery książki, która odbyła się w niedzielę, jak również fotoreportaże z tej dwudniowej premiery, już w poniedziałek.

Patronat medialny nad książką sprawują: portal informacjelokalne.pl, turystykalokalna.pl, blog skarbnicatajemnic.pl oraz ogólnopolski miesięcznik „Odkrywca”.


Fot. (49x) J. Andrzejewski, (2x) W. Biront. (2x) M. Kwapiszewski
Ostatnio zmienianypiątek, 13 październik 2017 14:37

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.