Logo
Wydrukuj tę stronę

„Skarb Dziedzica” na antenie Radia Żnin!

Wyróżniony „Skarb Dziedzica” na antenie Radia Żnin!

Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii, autor książek „Skarb Dziedzica” oraz „Zapomniana zbrodnia” był dzisiaj Gościem Dnia Radia Żnin, gdzie przez blisko godzinę – w programie na żywo – opowiadał o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski i Pałuk.


Karol Soberski, właściciel i redaktor naczelny portali informacjelokalne.pl, turystykalokalna.pl oraz bloga skarbnicatajemnic.pl był dzisiaj Gościem Dnia Radia Żnin, gdzie w programie na żywo opowiadał o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski i Pałuk, które opisał w książkach „Skarb Dziedzica” oraz „Zapomniana zbrodnia”.

W audycji prowadzonej przez red. Jarosława Brzeskiego, która emitowana była dzisiaj po godz. 13.00 na antenie Radia Żnin, przez blisko godzinę rozmawiano o skarbach ukrytych w 1807 roku – na pograniczu dzisiejszych powiatów gnieźnieńskiego i żnińskiego – przez żołnierzy napoleońskich, jak również o tajemnicach pałaców w Popowie Ignacewie i Kołdrąbiu.

W trakcie audycji nie zabrakło informacji o głównym bohaterze książki „Skarb Dziedzica” - Franciszku Saskowskim, dziedzicu Popowa Ignacewa, o jego działalności i dokonaniach w latach 20. i 30. XX wieku. Była też mowa m.in. o Marianie Haberze, przedwojennym dziedzicu Kołdrąbia, który był znanym w Wielkopolsce kolekcjonerem dzieł sztuki, a swoje zbiory gromadził właśnie w pałacu w Kołdrąbiu. I był wielkim przyjacielem F. Saskowskiego z którym dokonał odkrycia jednej ze skrytek ze skarbami zakopanymi przez żołnierzy napoleońskich.

W drugiej części audycji była z kolei mowa o zbrodniach popełnionych przez Niemców w czasie II wojny światowej w szpitalu psychiatrycznym „Dziekanka” w Gnieźnie, które K. Soberski opisał w książce „Zapomniana zbrodnia”.


Fot. (4x) A. Soberska
Ostatnio zmienianysobota, 24 luty 2018 23:16
Informacjelokalne.pl