http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Skarb Dziedzica” podbił Zamek Książ!

Wyróżniony „Skarb Dziedzica” podbił Zamek Książ!

Na Dolnośląskim Festiwalu Tajemnic po raz pierwszy byłem w roku ubiegłym. W tym także się wybierałem, ale zanim podjąłem tę decyzję, przyszło zaproszenie, by wziąć udział w Festiwalu w roli wykładowcy i zaprezentować historię opisaną w mojej książce „Skarb Dziedzica”. Pozycja ta, która zdobyła wielką popularność wśród Czytelników z Wielkopolski, Pałuk i Kujaw, spotkała się również z wielkim zainteresowaniem uczestników Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic, imprezy organizowanej od pięciu lat przez Joannę Lamparską, dziennikarkę i podróżniczkę, autorkę wielu książek o tajemnicach Dolnego Śląska.


Mój wykład zaplanowano na sobotę, 12 sierpnia na godz. 13.30 w Sali Krzywej Zamku Książ. Tytuł prelekcji brzmiał: „Skarb Dziedzica, czyli niezwykła historia życia i działalności pewnego dziedzica spod Gniezna i skarbu, który odkrył i w 1939 roku ponownie ukrył”.

Przed wykładem pomyślałem sobie, że Sala Krzywa Zamku Książ, mogąca pomieścić ponad 100 osób, wypełni się może w połowie, bo kogo na Dolnym Śląsku może interesować historia z okolic Gniezna. Tymczasem na moją prelekcję przyszedł komplet publiczności! Powiem więcej, uczestnicy Festiwalu przychodzili na salę już w trakcie mojego wystąpienia i doszło do tego, że kilka osób nie miało gdzie usiąść!

Obecnych w sali, w klimat mojego wykładu wprowadziła Magdalena Woch z Działu Turystyki i Kultury Zamku Książ w Wałbrzychu, która prowadziła tegoroczny Festiwal.

Blisko 50-minutowy wykład, w którym przybliżyłem sylwetkę Franciszka Saskowskiego, dziedzica Popowa Ignacewa, jego działalność i zasługi na rzecz powiatu gnieźnieńskiego, a także poruszyłem dzieje jego odkryć i pozostawionych przez niego „pomników”, czyli kościoła i pałacu, spotkał się z wielkim i żywym zainteresowaniem obecnych w sali. Do tego, ogromne wrażenie – co widziałem po reakcjach publiczności – zrobił spot filmowy promujący moją książkę. Nie chwaląc się, byłem jedynym prelegentem, który w swoim wystąpieniu wykorzystał materiał filmowy.

Po wykładzie przyszedł czas na konkurs. Podczas Festiwalu jest taki zwyczaj, że prelegent zadaje słuchaczom pytania związane z wykładem i osoby, które jako pierwsze poprawnie odpowiedzą otrzymują nagrody. W moim przypadku były dwa pytania – nagrodami były moje książki plus materiały promocyjne Powiatu Gnieźnieńskiego, które przed wyjazdem przekazał mi Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

A po samym wykładzie, był czas na indywidualne rozmowy. I tutaj ponownie wielkie zaskoczenie, ponieważ wśród kilku osób, które osobiście chciały dopytać o szczegóły książki, znalazła się również Pani Zofia z Głuszycy, która podeszła do mnie i powiedziała, że ma kilka unikatowych zdjęć z okresu międzywojennego, zdjęć dotyczących okolic Gniezna! Jak się okazało, fotografie związane są z książką „Skarb Dziedzica” i będą przeze mnie wykorzystane w drugiej części tej historii. Ta książka ukaże się wiosną 2018 r.

Gdy już mowa o książce... „Skarb Dziedzica” i „Zapomniana zbrodnia” były sprzedawane podczas Festiwalu przez dwie księgarnie i – co widać na zdjęciu – znalazły się w doborowym towarzystwie!

Jeszcze raz dziękuję Joasi Lamparskiej za zaproszenie! I do zobaczenia za rok!

Ostatnio zmienianysobota, 28 kwiecień 2018 13:38

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.