http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Karol Soberski i „Skarb Dziedzica” na Dolnośląskim Festiwalu Tajemnic!

Wyróżniony Karol Soberski i „Skarb Dziedzica” na Dolnośląskim Festiwalu Tajemnic!

Już po raz piąty zapraszamy na największe w Polsce spotkanie poszukiwaczy skarbów, miłośników historii oraz badaczy jej tajemnic. W sobotę, 12 sierpnia o godz. 10.00 rozpocznie się kolejna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic. W tym roku Festiwal ma swój akcent gnieźnieński – wykład o skarbach spod Gniezna i niemieckiej zbrodni w Gnieźnie, w dniu inauguracji Festiwalu , wygłosi Karol Soberski, autor książek „Skarb Dziedzica” i „Zapomniana zbrodnia”.


Jednym z głównych motywów tegorocznej edycji Festiwalu Tajemnic będą wydarzenia jakie towarzyszyły powstaniu Legionów Polskich i odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości, Wojna Polsko-Bolszewicka 1919-21 r. oraz wybrane epizody z życia Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W ubiegłym roku, Parlament Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę uczczenia marszałka Józefa Piłsudskiego ogłaszając rok 2017 rokiem Józefa Piłsudskiego. W tym roku przypada okrągła, 150. rocznicą urodzin Marszałka – jak zaznaczono w uchwale – „niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków”.

Część Festiwalu Tajemnic poświęcona zostanie klasztorom, ich historii, zagadkom opuszczonych opactw, a także migracji dzieł sztuki należących do kościoła, ich grabieży w czasie drugiej wojny światowej oraz odzyskiwaniu po wojnie. I oczywiście tajemnicom ukrytych skarbów.

W tym roku Dolnośląski Festiwal Tajemnic ma akcent gnieźnieński. W sobotę, 12 sierpnia o godz. 13.30, Karol Soberski (autor książek „Skarb Dziedzica” „Zapomniana zbrodnia”) przedstawi prelekcję pod hasłem: „Skarb Dziedzica” czyli niezwykła historia życia i działalności pewnego dziedzica spod Gniezna i skarbu, który odkrył i w 1939 roku ponownie ukrył”.

- Opowieść o niesamowitych wydarzeniach ze skarbami w tle, które rozegrały się na pograniczu Wielkopolski i Pałuk w XIX i pierwszej połowie XX wieku. W czasie spotkanie nie zabraknie również historii eksterminacji zakładu psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Ta zbrodnia pochłonęła oficjalnie blisko 4 tysiące osób. Nieoficjalnie zamordowanych pacjentów „Dziekanki” może być dwu- lub trzykrotnie więcej…  - czytamy w programie Festiwalu.

Więcej o programie Festiwalu tutaj.

http://informacjelokalne.pl/images/stories/2017/07/25/festiwal_logo_bez_antyaliasu.jpg

Ostatnio zmienianyniedziela, 25 luty 2018 00:00

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.