http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Zapomniana zbrodnia” już odtajniona!

Wyróżniony „Zapomniana zbrodnia” już odtajniona!

Dzisiaj, dokładnie o godz. 14.00, pierwszy egzemplarz książki „Zapomniana zbrodnia” trafił w ręce jej autora Karola Soberskiego. Edytorsko pięknie wydana pozycja jest drugą książką K. Soberskiego wydaną zaledwie w siedem miesięcy po premierze „Skarbu Dziedzica”! Pierwsze egzemplarze „Zapomnianej zbrodni” trafiły już dzisiaj w ręce Czytelników! Premiera tej niezwykłej książki, opowiadającej o największej zbrodni w historii Gniezna, popełnionej przez Niemców w czasie II wojny światowej na pacjentach szpitala „Dziekanka”, odbędzie się w czwartek, 29 czerwca o godz. 18.00 w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie.


– Cieszę się, że ta książka już została wydrukowana, ponieważ z wielką niecierpliwością czekałem na pierwszy jej egzemplarz. Ta pozycja to zwieńczenie moich 12 lat poszukiwań związanych ze zbrodnią popełnionych przez Niemców na chorych szpitala „Dziekanka” - mówi Karol Soberski, autor „Zapomnianej zbrodni”. - Jestem też zadowolony z pracy, którą wykonał grafik Sebastian Tomzik, składający i łamiący tę książkę oraz ze świetnego druku dokonanego przez Drukarnię „Majorczyk” - dodaje K. Soberski.

„Zapomniana zbrodnia” to pierwsza na rynku wydawniczym książka opisująca największą w okresie II wojny światowej zbrodnię popełnioną przez Niemców w Gnieźnie. Zbrodnię, która dzisiaj jest praktycznie zapomniana... Zbrodnię która pochłonęła oficjalnie blisko 4 tysiące osób. Nieoficjalnie zamordowanych pacjentów „Dziekanki” może być dwu- lub trzykrotnie więcej...

- Pozycja ta zawiera dokumentację mojego śledztwa dziennikarskiego, którego efektem było odkrycie „dołów śmierci” – jedynego znanego obecnie miejsca w powiecie gnieźnieńskim, w którym Niemcy pogrzebali pacjentów „Dziekanki”... - wyjaśnia autor. - Eksterminacja psychicznie i nieuleczalnie chorych określona kryptonimem „T4” stanowiła preludium zbrodni nie mającej precedensu w historii ludzkości, o której dziś mówimy Holocaust. I ta Zagłada miała swój początek również w niemieckim Gnesen, gdzie naziści prowadzili doświadczenia z użyciem gazowych technik zabijania... - zaznacza K. Soberski.

K. Soberski składa podziękowania fundatorom książki, bez których ukazanie się tej pozycji nie byłoby możliwe: Starostwu Powiatowemu w Gnieźnie, Urzędowi Miejskiemu w Gnieźnie, Gminie Łubowo, Gminie Niechanowo, Gminie Gniezno, Gminie Mieleszyn, Nadleśnictwu Gniezno oraz firmom: „Henbud” z Kłecka i Pracowni Architektoniczno-Budowlanej „Dick-Bud” z Gniezna.  

W książce Czytelnik znajdzie zarówno informacje o metodach uśmiercania pacjentów „Dziekanki”, sposobach zacierania śladów tej zbrodni ale też listę części nazwisk pacjentów gnieźnieńskiego szpitala, których Niemcy uśmiercili w mobilnych komorach gazowych, które jeździły po Ziemi Gnieźnieńskiej. – Poprzez książkę „Zapomniana zbrodnia” chcę przywrócić pamięć pomordowanym pacjentom „Dziekanki” ale też chcę zwrócić uwagę na Gniezno, które dzisiaj w świadomości badaczy i w literaturze przedmiotu, praktycznie nie istnieje jako ośrodek niemieckiej eutanazji. A przecież zginęło tutaj kilka, a może i kilkanaście tysięcy osób! - podkreśla.

Książka ma 200 stron, format A5, składa się z 14 rozdziałów i 38 podrozdziałów. Wydrukowana została na papierze kredowym.

- Jest to moja druga książka, która ukazała się zaledwie w siedem miesięcy po moim debiucie literackim. Nie ukrywam, że jestem dumny, iż udało mi się „Zapomnianą zbrodnię” wydać w tak krótkim czasie, ponieważ zbieranie materiałów do tej pozycji zabrało mi jedną czwartą mojego życia! - mówi K. Soberski. - Obecnie kończę prace nad kolejną książką pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, której premiera odbędzie się we września – dodaje.

Premiera książki „Zapomniana zbrodnia” i spotkanie z jej autorem odbędzie się w czwartek, 29 czerwca o godz. 18.00 w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, gdzie będzie też można kupić książkę w cenie 40 złotych.

Spotkanie poprowadzi Dawid Jung, redaktor naczelny ogólnopolskiego pisma literackiego „Zeszyty Poetyckie”.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 17 lipiec 2017 13:44

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.