http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Zapomniana zbrodnia” - kolejna książka Karola Soberskiego już wkrótce na rynku wydawniczym!

Wyróżniony „Zapomniana zbrodnia” - kolejna książka Karola Soberskiego już wkrótce na rynku wydawniczym!

Jeszcze przed wakacjami w sprzedaży pojawi się kolejna książka Karola Soberskiego zatytułowana „Zapomniana zbrodnia”. Ta pozycja poświęcona będzie ciągle mało znanej, a czasami wydaje się, że zupełnie zapomnianej zbrodni na pacjentach szpitala psychiatrycznego „Dziekanka”, której w czasie II wojny światowej dopuścili się Niemcy.


- „Zapomniana zbrodnia” to efekt moich ponad 12 lat poszukiwań. W 2004 roku odkryłem „doły śmierci” w lasach nowaszyckich, gdzie w 1942 roku Niemcy pogrzebali 500 pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Od tego momentu cały czas szukam dalszych miejsc pogrzebania pomordowanych w czasie II wojny światowej pacjentów „Dziekanki” - oficjalnie jest mowa o ponad 3600 pacjentach, ale nieoficjalnie Niemcy mogli zamordować nawet dwu - lub trzykrotnie więcej pacjentów! - mówi Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii, redaktor naczelny portalu informacjelokalne.pl

Dlaczego „Zapomniana zbrodnia”? Odpowiedź prosta: mimo, iż od tej zbrodni popełnionej przez Niemców w latach II wojny minęło ponad 70 lat nikt się nie interesował losem pacjentów szpitala „Dziekanka”. Dlaczego tak się działo? Gdzie spoczęły ciała pozostałych pacjentów? Kto nie chciał, by prowadzone były w powiecie gnieźnieńskim poszukiwania tych mogił? O tym wszystkim będzie mówiła właśnie ta książka.

- W tej pozycji przybliżę zarówno historię mordu popełnionego przez Niemców w czasie II wojny światowej na pacjentach „Dziekanki”, jak również wyniki moich poszukiwań, które zaprowadziły mnie do wspomnianych lasów nowaszyckich, ale też w inne miejsca naszego regionu. Okazuje się bowiem, że miejsca w których hitlerowcy grzebali pacjentów „Dziekanki” znajdują się, oprócz gminy Mieleszyn, w której zlokalizowałem dwa takie miejsca, także w gminach: Łubowo, Czerniejewo, Niechanowo, Kiszkowo, Kłecko, Września i w samym Gnieźnie – podkreśla K. Soberski.

W tej najnowszej książce, K. Soberski przybliży także dzieje pewnego ośrodka SS w powiecie gnieźnieńskim, gdzie szkolono młodych funkcjonariuszy SS, którzy swoje „praktyki” odbywali właśnie w szpitalu „Dziekanka”.

Książka, na którą składać się będzie 14 rozdziałów, liczyć będzie 200 stron.
Ostatnio zmienianyśroda, 07 czerwiec 2017 22:10

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.