http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Skarb Dziedzica” i ciekawostki rodem z Kłecka

Wyróżniony „Skarb Dziedzica” i ciekawostki rodem z Kłecka

Dzisiaj w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kłecku odbyło się kolejne spotkanie promujące pierwszą książkę Karola Soberskiego pt. „Skarb Dziedzica”. Uczestnicy tego spotkania mogli dowiedzieć się m.in. o dziełach sztuki i wątkach związanych z Kłeckiem opublikowanych (ale też o tych nie umieszczonych) w tej pozycji.


Miłośnicy historii, pasjonaci tajemnic i skarbów oraz ci, zainteresowanie dziejami naszych „małych Ojczyzn”, którzy do Kłecka przyjechali m.in. z Gniezna i Żnina, spotkali się dzisiaj, późnym popołudniem w sali widowiskowej Domu Kultury w Kłecku na spotkaniu autorskim z Karolem Soberski i jego pierwszą książką zatytułowaną „Skarb Dziedzica”.

Na początku spotkania K. Soberski przybliżył powody dla których zdecydował się napisać tę książkę, jak również przedstawił postać głównego bohatera – Franciszka Saskowskiego, dziedzica Popowa Ignacewa. Ale zaznaczył też, że publikacja to również kilka nieznanych szerszemu odbiorcy historii związanych z gminami Mieleszyn, Kłecko, Gniezno, Rogowo i Janowiec Wielkopolski.

- Dotyczą one zarówno I wojny światowej, Powstania Wielkopolskiego, jak i II wojny światowej, czy też wydarzeń związanych z okresem powojennym i nową rzeczywistością, szczególnie dla dawnych właścicieli ziemskich. Wspólnym mianownikiem tych zdarzeń jest właśnie Franciszek Saskowski – podkreśla K. Soberski.

W dalszej części spotkania autor „Skarbu Dziedzica” przytoczył również kilka ciekawostek związanych z postacią F. Saskowskiego, a które mają ścisły związek z Kłeckiem i gminą Kłecko.

Na koniec pojawiły się pytania od publiczności, które dotyczyły przede wszystkim ukrytych w naszym regionie depozytów, jak i okoliczności ukrywania tych potencjalnych skarbów. Nie zabrakło też pytań, dlaczego nikt wcześniej nie pochylił się nad życiem i działalnością Franciszka Saskowskiego, człowieka, który tyle dobrego uczynił dla naszego regionu.

Dzisiejsze spotkanie podsumował Jan Borkowicz, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kłecko. - Działanie pana Karola w portalach, bieżące informacje, organizowanie zwiedzań lokalnych pałaców i dworów, przybliżanie tej historii i przejście teraz do napisania książki i opisania pewnych historii, to zasługuje na wielkie gratulacje. Byłem na premierze książki w Gnieźnie i powiem szczerze, że jak wróciłem do domu to przeczytałem książkę „Skarb Dziedzica” jednym tchem. Ale przeczytałem ją tak szybko, ponieważ jest doskonale napisana, jest napisana w takim tonie, że chce się ją czytać dalej, że chce się wiedzieć od razu, co jest na kolejnej stronie. Mnie dodatkowo interesowało to, że część moich korzeni wywodzi się z Popowa Ignacewa, bo na tamtejszym cmentarzu mam dziadka i pradziadka – mówi J. Borkowicz. - Dzisiaj chcę powiedzieć, że pan Karol ma wielką pasję. To, co pan Karol mówił w Gnieźnie było bardzo ciekawe, a na dzisiejszym spotkaniu dowiedziałem się kolejnych niezwykłych rzeczy. I myślę, że jakbym pojawił się na kolejnym spotkaniu, to ponownie dowiem się czegoś nowego. Pan Karol to skarbnica wiedzy – zaznacza. - Wspomniał pan o kolejnych planowanych książkach i chciałbym, by panu to się udało. Coraz mniej osób zostaje na tym świecie, którzy mogą te informacje przekazać. Pan te wiadomości zbiera, przelewa na papier w bardzo jasny, dostępny i czytelny sposób. Te tajemnice i wszelkie ciekawostki to nasza lokalna tożsamość, lokalna historia, którą musimy kultywować. Za to wszystko panu bardzo serdecznie dziękuję i życzę, by pana marzenia się spełniły i te dwadzieścia książek zostało napisanych – dodaje przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kłecko.

Po spotkaniu nie zabrakło indywidualnych rozmów z autorem książki „Skarb Dziedzica” oraz próśb o dedykację.

Kolejne spotkanie już w najbliższy czwartek, 15 grudnia o godz. 17.00 w pałacu w Niechanowie.

Ostatnio zmienianysobota, 28 kwiecień 2018 13:37

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.