http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Skarb Dziedzica” – zbrodnie, tajemnice, sensacje... Historia niezwykłego człowieka

Wyróżniony „Skarb Dziedzica” – zbrodnie, tajemnice, sensacje... Historia niezwykłego człowieka

– Ta książka to unikat na rynku wydawniczym. Nikt bowiem wcześniej nie przybliżył niezwykłej postaci, mocno związanej z naszym regionem, a dzisiaj zupełnie zapomnianej. Mam na myśli Franciszka Saskowskiego, dziedzica Popowa Ignacewa, który w latach trzydziestych XX wieku zasłynął kilkoma ważnymi dokonaniami – mówi Karol Soberski, autor książki „Skarb Dziedzica”. – Poprzez tę pozycję chcę wydobyć z otchłani zapomnienia tego wielkiego człowieka – dodaje. Ale „Skarb Dziedzica” to także opowieść o niesamowitych wydarzeniach ze skarbami w tle, które rozegrały się na pograniczu Wielkopolski i Pałuk w XIX i pierwszej połowie XX wieku.


– Popowo Ignacewo – mała wieś w gminie Mieleszyn, wieś do której zawsze z radością wracam...  Miejscowość, gdzie na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, w pięknym i zadbanym wówczas XIX-wiecznym pałacu spędziłem najpiękniejsze lata dzieciństwa. Lata beztroskie, lata pełne śmiechu i zabawy, ale też lata gdy u boku mojego Dziadka Franciszka Rubaszewskiego, jako kilkulatek poznawałem historię tej okolicy. Historię pałacu, parku, kościoła, folwarku... I to wówczas po raz pierwszy usłyszałem o Franciszku Saskowskim – człowieku, który w Popowie Ignacewie wybudował pałac i kościół. Historię do której po blisko trzydziestu latach powróciłem – mówi Karol Soberski, autor książki „Skarb Dziedzica”. – Wydarzenia związane z F. Saskowskim są niezwykłe, niektóre wręcz niespotykane w innych regionach naszego kraju i aż dziwne, że nikt wcześniej nie pochylił się nad historią tej postaci. Mnie do tego zobowiązywał chociażby ten fakt, że jako dziecko spotykałem się na co dzień z historią tego człowieka i bywałem w miejscach gdzie i on przebywał – dodaje.  

Książka „Skarb Dziedzica” jest także unikatowa ze względu na zamieszczone w niej fotografie. – Blisko 100 zdjęć, z 200 które znalazły się w książce, nigdy wcześniej nie były publikowane. Pochodzą one z archiwum mojego Dziadka, który od lat sześćdziesiątych mieszkał w Popowie Ignacewie, od osób pamiętających Franciszka Saskowskiego oraz od członków jego kilku rodzin mieszkających w różnych regionach Polski, w tym także od rodziny mieszkającej w Stanach Zjednoczonych, która się ze mną skontaktowała – podkreśla autor. - Członkowie tych rodzin podzielili się ze mną także wieloma niezwykłymi historiami związanymi z rodem Saskowskich, legendą o początkach tego rodu i w wielu przypadkach również tajemnicami tej rodziny - dodaje.

„Skarb Dziedzica” to efekt 5 lat poszukiwań informacji, zdjęć, dokumentów i wspomnień od osób żyjących w okresie międzywojennym i pamiętających dziedzica Popowa Ignacewa. To przejechane blisko 8 tysięcy kilometrów, począwszy od Pomorza Zachodniego po Warmię, od Chojnic po Zgorzelec, od Rynarzewa po Stęszew. I to ponad 200 wizyty w różnych wioskach gminy Mieleszyn. – Książka to efekt rozmów z ponad 70 osobami z których najstarsza miała 104 lata, a większość była w wieku 80 – 90 lat. Z tych rozmów wyszło 200 godzin nagranych wspomnień, niezwykłych wspomnień – zaznacza K. Soberski i dodaje, że część tych wspomnień zostanie wykorzystana w kolejnych książkach.

Jak wskazuje K. Soberski książka powstała też dlatego, że w czerwcu 2016 roku przypadała 80. rocznica konsekracji kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Popowie Ignacewie. Ponadto w 2015 roku przypadała 75. rocznica śmierci F. Saskowskiego i 125. rocznica jego urodzin.

– Popowo Ignacewo to dla mnie miejsce – szczególnie pałac i park – pełne magii, legend, prawdziwych historii, ale i ducha dawnych właścicieli, oplątane pajęczyną niezwykłych wydarzeń, z których wiele do dzisiaj jest spowitych mgłą zapomnienia i ciągle czeka na rozwiązanie – uważa autor.

Autor książki zaznacza, że podczas zbierania materiałów do tej publikacji natrafił na wiele sensacyjnych wydarzeń związanych z F. Saskowskim, stąd  też w książce znajdziemy sporo nieodkrytych i  nieznanych opowieści z przeszłości, wiele nierozwiązanych do dzisiaj zagadek, także tych z czasów II wojny światowej oraz kilka wątków o ukrytych skarbach i zapomnianych tajemnicach. Ale książka to także historia naszego regionu, która stawia wiele kolejnych pytań...

–  W historii Popowa Ignacewa jest wiele niecodziennych zdarzeń... Jak powiedział mi jeden z cenionych naukowców, zajmujący się poszukiwaniami zrabowanych w czasie II wojny światowej dzieł sztuki „jeżeli w danej historii są elementy niezwykłe, nie występujące gdzieś indziej to znaczy, że w tej historii jest ziarnko prawdy” – mówi K. Soberski. – Franciszek Saskowski to postać którą można określić mianem „człowiek renesansu”. Interesował się różnymi dziedzinami życia i miał liczne talenty. Był człowiekiem o wielu zdolnościach i rozległych zainteresowaniach, szczególnie tych związanych z historią. Jego życie było intensywne i bogate. A szczegóły można będzie przeczytać w mojej książce – dodaje.

„Skarb Dziedzica” to pierwsza książka (składa się z 16 rozdziałów i 52 podrozdziałów) w powiecie gnieźnieńskim opowiadająca historię odnalezienia (i ponownego ukrycia) niezwykłych skarbów! Książka odsłaniająca kulisy życia człowieka wielkiego formatu Franciszka Saskowskiego, człowieka dzisiaj zupełnie zapomnianego! Książka w której sekrety przeplatają się z wydarzeniami II wojny światowej, skarby z ludzkimi dramatami, zbrodnie z dziełami sztuki, sensacje z tajemniczymi mogiłami... A w tle tego wszystkiego kościół i pałac w Popowie Ignacewie...

Premiera książki i spotkanie z jej autorem odbędzie się w piątek, 25 listopada o godz. 19.00 w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. W trakcie spotkania będzie można kupić książkę w cenie 45 zł.

Media

Ostatnio zmienianyniedziela, 04 grudzień 2016 14:40

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.