http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rusza przebudowa „trzeciego mostu”. Będą utrudnienia w ruchu!

Wyróżniony Fot. archiwum Fot. archiwum

Przez blisko dziewięć miesięcy nie będzie można przejechać ul. Pod Trzema Mostami. Na początku stycznia ma rozpocząć się planowana przebudowa ostatniego z mostów, który pozostał w tym ciągu komunikacyjnym. Prace zakończą się najprawdopodobniej na początku października 2019 roku, ale wcześniej napotkamy w tych okolicach na dwa inne utrudnienia.


Cała inwestycja kosztuje magistrat ok. 36 mln złotych i jest realizowana z unijnym dofinansowaniem w wysokości 17 milionów oraz wkładem PKP wynoszącym ok. 6 milionów. Lada moment zostanie zakończona jej pierwszy etap, który dotyczy wybudowania ulicy Osiniec. – Zakończyliśmy technicznie i fizycznie pierwszy etap realizacji inwestycji, czyli przebudowę układu drogowego w ulicy Pod Trzema Mostami, czyli ten ciąg od ulic Słonecznej do ulicy Osiniec. Generalnie odbiory już trwają i powinniśmy uruchomić tę ulicę na początku stycznia 2019 roku, być może uda się trochę wcześniej, ale to już jest uzależnione od wykonawcy – mówi Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna. – Przed nami natomiast etap najważniejszy, czyli poszerzenie światła wiaduktu, który pozostał po rozebraniu tych dwóch pozostałych wiaduktów kolejowych i realizacja całego układu drogowego z włączeniami w ulicę Słoneczną i ulicę Reymonta – dodaje.

Początek przebudowy i całkowite zamknięcie wspomnianej ul. Pod Trzema Mostami jest planowane na drugi tydzień stycznia. – Faktycznie wykonawca ma wejść na budowę i rozpocząć tę przebudowę światła wiaduktu 10 stycznia i od tego czasu będziemy mieli niestety te przeprawę zamkniętą – zapowiada wiceprezydent, który przypomina, że jest to trudne przedsięwzięcie. – W czasie przygotowywania tego projektu rozpatrywaliśmy wiele możliwości, łącznie z pozostawieniem tego wiaduktu i pobudowaniem wiaduktu obok, ale w związku z tym, że rozwiązania techniczne, a tak już konkretnie mówiąc rozjazdy są zbyt blisko i nie można by wiaduktu pobudować obok, ani z jednej strony, ani z drugiej, zapadła decyzja, że poszerzenie tego światła będzie jednak w tym samym miejscu. I w związku z tym, że technologicznie to wygląda w ten sposób, że cała przeprawa kolejowa zostaje i to być może potrwa jeszcze rok albo dłużej, to powoduje to, że pod każdym torem będzie poszerzane światło indywidualnie i nie da się niestety uruchomić w tym czasie ruchu, ani samochodowego, ani pieszego  ze względów bezpieczeństwa – zapowiada J. Grobelny.

http://informacjelokalne.pl/images/stories/2018/11/FS_IMG_4137.jpg

Zakończenie przebudowy jest planowane na przełom września i października, co wiąże się niestety z koniecznością poszukania objazdów. – Jeżeli chodzi o objazdy, to preferowany będzie głównie objazd wzdłuż Alei Reymonta, do ulicy Roosevelta i transport do 20 ton będzie mógł odbywać się przez ul. Sobieskiego, obok Urzędu Miejskiego i potem do ul. Witkowskiej i dalej przez ul. Słoneczną. Transport powyżej 20 ton będzie odbywał się przez ul. Żwirki i Wigury wiaduktem, przez ul. Poznańską i do ul. Kostrzewskiego. Dla osób, które chciałyby nie wjeżdżać do centrum, jest możliwość innego objazdu, od ulicy Witkowskiej przez Szczytniki Duchowne i Wierzbiczany i to jest objazd dla pojazdów do 15 ton – tłumaczy wiceprezydent.

To jednak nie jedyne utrudnienia, które napotkamy w związku z tą przebudową. – Włączenie do ulicy Reymonta będzie rondem, a włączenie do ulicy Słonecznej będzie rozwiązane ze światłami, bo w przypadku, gdybyśmy chcieli tutaj robić rondo, nie uzyskalibyśmy 60 proc. minimalnej ilości punktów i nie moglibyśmy tego projektu zrealizować. Pierwsze będziemy mieli prawdopodobnie na skrzyżowaniu ul. Słoneczna i ul. Pod Trzema Mostami pod koniec lutego, jeżeli pozwolą na to warunki atmosferyczne, to będzie zamknięcie tego skrzyżowania przez okres ok. jednego tygodnia, a na wiosnę natomiast będzie budowane całkowicie nowe skrzyżowanie i wtedy możemy spodziewać się zamknięcia, a przejazd będzie odbywał się przez nowo wybudowaną ul. Osiniec – informuje J. Grobelny.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.