http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Miliony złotych dla gminy Gniezno i gminy Czerniejewo!

Wyróżniony Miliony złotych dla gminy Gniezno i gminy Czerniejewo!

Czy powiat gnieźnieński jest dobrym przykładem na współpracę samorządów najniższego szczebla z władzami centralnymi? Na to wskazują przynajmniej ostatnie inwestycje przeprowadzane na terenie dwóch gmin leżących w naszym powiecie. O nich właśnie poinformowano podczas dzisiejszego spotkania w Urzędzie Gminy Gniezno.


Środki pozyskane przez gminę Gniezno i gminę Czerniejewo to łącznie prawie 6,8 mln złotych, którymi obdarował je Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej działający przy Ministerstwie Sportu i Turystyki. – Ten program nosi nazwę „Sportowa Polska” i zakłada rozwój szkolnej infrastruktury. To jest doskonały przykład wspierania takich inicjatyw, które poprawiają warunki kształcenia dla dzieci i młodzieży, bo lekcje wychowania fizycznego są przecież bardzo ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy młodzież niestety najczęściej czas wolny spędza przed komputerem – podkreśla Zbigniew Dolata, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz szef struktur powiatowych tej partii w powiecie gnieźnieńskim. – Tej infrastruktury do tej pory brakowało, a ostatnio mamy prawdziwy wysyp takich właśnie inwestycji. I tu przede wszystkim gmina Gniezno otrzymała blisko 2,3 miliona złotych na halę sportową, oddaną do użytku we wrześniu, będącą częścią budowanego zespołu szkolnego-przedszkolnego w Zdziechowie. Jest to chyba jedna z największych inwestycji oświatowych w powiecie gnieźnieńskim. Dla gminy Czerniejewo jest dofinansowanie hali sportowo-widowiskowej za 4,5 miliona, przy całkowitym koszcie inwestycji 9 milionów złotych, to jest połowa. Gdyby nie te dofinansowania, to wiadomo, że inne zadania w tych gminach by ucierpiały, więc mieszkańcy tych dwóch gmin mają z czego się cieszyć – zaznacza gnieźnieński parlamentarzysta.

Koncepcja wybudowania hali sportowo-widowiskowej w Czerniejewie była projektowana już ponad dziesięć lat temu. Szybko od niej jednak odstąpiono z powodów ekonomicznych. – Gdy objąłem funkcję burmistrza miasta i gminy Czerniejewo, to wtedy wspólnie z Radą postanowiliśmy, że przyjrzymy się temu tematowi ponownie i szybko zbudowaliśmy nową koncepcję, został przygotowany także projekt, a z budową wystartowaliśmy w 2017 roku i w roku przyszłym ją skończymy – mówi Tadeusz Szymanek, burmistrz miasta i gminy Czerniejewo, który krótko opowiedział o jej funkcjach. – Hala przede wszystkim jest pełnowymiarowa z trybunami na 260 miejsc siedzących i ponad 100 miejsc stojących. Jest bardzo nowoczesna z różnymi nowoczesnymi rozwiązaniami, typu podłogowe ogrzewanie, ledowe oświetlenie i automatycznie sterujące się światła oraz bezdotykowe przyciski do wody, oszczędne, wodoszczelne. Tam będzie boisko do squash, sauna, siłownia, sala fitness, sala konferencyjna, kawiarnia i do tego jeszcze wygospodarowaliśmy sobie miejsce na bieżnię lekkoatletyczną – wymienia T. Szymanek.

Efekt inwestycji przeprowadzanej w gminie Gniezno, to m.in. hala sportowa otwarta przed ponad miesiącem w Zdziechowie. To jednak nie jedyna budowa prowadzona w tej miejscowości. – Tam budujemy cały zespół szkolno-przedszkolny. Na chwilę obecną mamy wybudowane przedszkole na dziesięć oddziałów, które jest czynne od roku i tam dzieci są już dowożone z okolicznych miejscowości, a nawet z miasta, bo jest to przedszkole tak dobrze wyposażone, że wszystkich po prostu zachwyca. Co do szkoły, to ona jest niezbędna, ponieważ dotychczasowa szkoła mieści się w przedwojennym pałacu, jeszcze budowanym w XIX wieku, który wymaga remontu, to takiego olbrzymiego i tego pałacu nie można zmienić, ani powiększyć, ani poszerzyć, a więc akurat budowa tej nowej szkoły to niemal konieczność – argumentuje Włodzimierz Leman, wójt gminy Gniezno, który informuje, że docelowo do nowej szkole będzie mogło uczęszczać ok. 450 uczniów. – Obiekt ma pięć hektarów i tę pozostałą część, która jest dziś jeszcze niezagospodarowana, na niej będą boiska do gry w piłkę nożną, piłkę ręczną i siatkówkę. Myślę, że w 2021 roku będziemy mogli pochwalić się całkowicie zakończoną inwestycją – zapowiada W. Leman.

Zdaniem zebranych, obie inwestycje są dowodem dobrej współpracy między rządem a gminami. – To ma duże znaczenie dla społeczności lokalnych i jeżeli w Gnieźnie to się udaje, bo taka współpraca się udaje w powiecie gnieźnieńskim, to nie wyobrażam sobie ażeby polityka, która niestety jest dość ostra na szczeblu krajowym przenosiła się niżej, bo to nikomu nie będzie służyło – uważa Witold Czarnecki, szef struktur wojewódzkich Prawa i Sprawiedliwości w Wielkopolsce. – Naprawdę się cieszę szczerze, że tutaj ta współpraca się tak udaje, bo tutaj chciałbym zaznaczyć, że ani pan burmistrz, ani pan wójt nie reprezentują Prawa i Sprawiedliwości i ja bym walczył z tym, gdyby ktoś się tylko takimi przesłankami chciał kierować – podsumowuje W. Czarnecki, który apeluje jednocześnie, by już po wyborach nie przenosić różnic politycznych do samorządów, bo to zdaniem parlamentarzysty z Konina może jedynie im zaszkodzić.

1 komentarz

  • Tadeusz
    Tadeusz piątek, 12, październik 2018 10:58 Link do komentarza Raportuj

    Politycy PiS przed wyborami samorządowymi informują społeczeństwo o ich skuteczności pomocy gminom w uzyskaniu dotacji na bodowę hal sportowych. To przykład wyjątkowej hipokryzji.Środki Funduszu Kultury Kultury Fizycznej pochodzą z odpisów grających w totolotka.Fundusz powstał w1994 roku z inicjatywy posłów Lewicy.Otrzymane dofinansowania są przyznane w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.To nie parlamentarzyści PiS przygotowali wnioski ,podjęli decyzję w Radach Gmin tylko na wniosek Burmistrza i Wójta radni bez udziału PiS-u. Środki z tego funduszu na inwestycje sportowe były dzielone przez sejmiki.Ale w 2016 scentralizowano decyzję po to by urządzać takie spektakle "dobrych wójków" Wcześnie pieniądze z tego funduszu trafiły do szyszkach gmin powiatu gnieżnieńskiego na hale, boiska,orliki, dofinansowanie zakupu sprzętu do UKS-ów itp.Pozdrawiam Tadeusz Tomaszewski- przez 22 lata pracowałem w Kmisj Sportu i Turystki Sejmu RP i wiem na czym działanie tego funduszu polega jak jeden z jego współautorów.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.