http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dlaczego Miasto zawiesza program „Twój Własny Dom w Gnieźnie”?

Wyróżniony Dlaczego Miasto zawiesza program „Twój Własny Dom w Gnieźnie”?

Czy to jest definitywny koniec programu „Twój Własny Dom w Gnieźnie”? Jak przekazano nam wczoraj przed sesją Rady Miasta Gniezna w związku z nowym prawem, nie będzie już można przekazywać w wieczyste użytkowanie ziem należących do jednostek samorządowych.


To znacznie komplikuje wprowadzony dwa lata temu program władz miejskich, który zakładał przyciągnięcie do Gniezna nowych mieszkańców oraz zatrzymanie w nim młodych, takich którzy zamierzających stąd wyjechać. – W tej chwili, dla tych wszystkich, którzy nabyli już wieczyste użytkowanie, ta kwestia się nie zmienia. Dla tej „40”, która nabyła działki miejskie z zamiarem pobudowania się w Gnieźnie przygotowaliśmy szczegółową informację w formie listu i ja dzisiaj ten list podpisałem, a więc on powinien w przyszłym tygodniu trafić do wszystkich użytkowników – tłumaczy Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. – W tym liście jest szczegółowo podana procedura, aczkolwiek zaznaczmy, że ona nie zmienia znacznie tego, co oni dziś mają i myślę, że oni w ciągu tych najbliższych 6 lat się wybudują i zostaną właścicielami i tutaj nie będzie żadnego problemu – dodaje T. Budasz.

Inną kwestią jest natomiast sprawa pozostałych działek przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne w ramach tego programu. – Dzisiaj podczas sesji Rady Miasta Gniezna przedkładamy uchwałę powodującą, że ten program ulegnie niestety na dzień dzisiejszy zawieszeniu. Ustawa, która została wprowadzona spowodowała, że kończy się nam wieczyste użytkowanie i w związku z powyższym trochę przykro, bo nie mamy na dzień dzisiejszy innej oferty, ale rząd wprowadził taką właśnie, a nie inną ustawę – podkreśla prezydent, który obiecuje znalezienie nowego rozwiązania.

– Pracujemy nad tym i myślę, że za kilka miesięcy będziemy mieli ofertę, a te działki, które nam zostały w ramach tego programu i które będziemy sprzedawali, będą sprzedawane z taką ceną, która będzie porównywalna do cen okolicznych działek obecnie sprzedawanych i ten przetarg będzie ogłoszony na początku listopada i już dzisiaj zachęcam zainteresowanych – zapowiada T. Budasz.

Takich działek jest jeszcze czternaście. – To są przede wszystkim działki znajdujące się tam w okolicach ul. Orzeszkowej, które planowaliśmy w trzecim etapie  programu te działki chcemy postawić w sprzedaży za niższą cenę wywoławczą, taką która spowoduje, że ludzie, którym się nie udało nabyć wcześniej tych działek, oni będą się czuli usatysfakcjonowani z tą różnicą, że nią tutaj uzależnienia między wybudowaniem a staniem się właścicielem, to jest różnica – objaśnia prezydent.

Głos wsparcia tym razem dotarł nawet z obozu opozycji. – Krytykuję czasami prezydenta Tomasza Budasza, ale zawsze też chwalę za rzeczy pozytywne i wszystkie programy wprowadzone ja uważam za słuszne – mówi Jerzy Paweł Lubbe, szef klubu radnych Gnieźnieńskiego Porozumienia Samorządowego. – Wszystkie programy, które zwiększają liczbę mieszkań w naszym mieście, bo ich jest ciągle za mało i, czy są to nowe mieszkania, czy domy, które ludzie młodzi mogą sobie sami wybudować, my będziemy to popierać – zapewnia radny Lubbe.

1 komentarz

  • spółdzielca 2
    spółdzielca 2 czwartek, 30, sierpień 2018 09:53 Link do komentarza Raportuj

    Dobrze, że "własność" polegająca na jakimś tam "wieczystym użytkowaniu" w końcu przestanie istnieć. To było naprawdę chore. W końcu będzie tylko czarne i białe. Albo jesteś czegoś właścicielem albo nie. Najlepiej uzdrowi to sprawy w spółdzielniach mieszkaniowych gdzie w końcu będą mogły powstawać normalne blokowe wspólnoty. Ludzie zaczną sie spotykać nie na zebraniach dotyczących całych posiedli ale na zebraniach dotyczących tylko i wyłącznie ich budynku. Ludzie dopiero wtedy zrozumieją co jest ich i za co odpowiadają. To będzie rewolucja .

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.